Wiele pokoleń wychowało się na takich bajkach, jak „Czerwony Kapturek”, „Pimpuś Sadełko”, „Calineczka”, „Tomcio Paluszek” czy „Szewczyk Dratewka”. Czytane dzieciom przed snem czy też w innych porach dnia, utkwiły w ich pamięci na długo. Stanowiły nie tylko rodzaj ciekawej i pouczającej rozrywki, ale tworzyły niezapomniany nastrój wieczorów, spędzonych w magicznym świecie bajek.

Współczesna rzeczywistość

W świecie współczesnym dostarcza się ludziom bardzo wielu różnorodnych informacji, które najczęściej mają charakter obrazkowy. Obrazy te oglądamy na ekranach telewizorów i komputerów, niestety wraz z nami robią to dzieci. Jeżeli nie wpatrują się w telewizor, to patrzą na ekrany telefonów komórkowych albo przenośnych gier i zabawek elektronicznych. Na wzrok dziecka działa więc mnóstwo bodźców. Warto jednak pomyśleć o stymulacji innych sfer oraz zmysłów, na przykład wyobraźni i słuchu. A takich wrażeń i doświadczeń może dostarczyć dziecku właśnie słuchanie bajek czytanych przez dorosłych.

Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?

Czytanie bajek własnemu dziecku stwarza przede wszystkim najlepsze warunki do budowania silnej więzi pomiędzy dorosłym i maluchem. Ale w obecnych czasach jest to bardzo ważne również z innego punktu widzenia. Chodzi po prostu o wpojenie dziecku od najmłodszych lat miłości do książek, która pozwoli mu kiedyś nie poddać się uzależnieniu od telewizji i komputera. Ułatwi zdobywanie wiedzy i wykształcenia, a tym samym umożliwi osiągnięcie sukcesu w życiu.

Czytanie już niemowlęciu jest wspaniałym sposobem na stymulowanie rozwoju jego mózgu. Psychologowie zachęcają nawet do czytania dziecku już przed narodzinami. Właśnie w ten sposób maleństwo, będące jeszcze w łonie mamy, uczy się jej głosu, odróżniając go od głosów innych osób.

Jest jeszcze wiele innych korzyści ze wspólnej lektury, między innymi to:
– Rozwijanie wyobraźni dziecka i jego twórczej aktywności; kilkuletnie dziecko można już zachęcać do wypowiedzi na temat usłyszanej bajeczki oraz do przedstawiania swoich przeżyć w pracach plastycznych;
– Wspólne czytanie przyspiesza rozwój mowy i wzbogaca słownictwo;
– Zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem; czytanie jest bowiem bardzo często jedyną chwilą w ciągu dnia spędzaną sam na sam z maluchem;
– Czytanie odpowiedniej bajki przed snem ułatwia dziecku zasypianie;
– Dostarczanie dziecku dobrych wzorców postępowania przez odpowiednie dobranie postaci literackich;
– Nauka koncentracji poprzez słuchanie ciekawej bajki;
– Rozbudzenie ciekawości świata i zainteresowań;
– Uczenie myślenia i wyciągania wniosków;
– Zachęcenie do samodzielnego czytania.

bajki dla dzieci

Pouczający świat baśni

Wprawdzie w dziecięcych bajkach jest wiele fantastyki i fikcji, jednak mimo to uczą one dziecko odpowiednich zachowań i przygotowują je do prawdziwego życia. Opisane w nich przygody, przeżycia i perypetie bohaterów, budują świat małego człowieka, pomagają mu poznać najważniejsze wartości i uczą, jak dokonać dobrego wyboru.

Z biegiem czasu ten maleńki świat dziecka będzie powiększał się i kiedyś stanie się światem dorosłego, wrażliwego, a jednocześnie odpowiedzialnego człowieka, który nie tylko poradzi sobie z różnymi trudnościami w życiu, ale będzie też umiał być szczęśliwy i potrafi dawać radość innym.

Jak dobierać bajki dla dzieci?

Dobór właściwych książeczek dla malucha jest więc bardzo ważny. Na pewno inne będą lektury dla niemowląt, a inne bajki dla czterolatków. Wybierając książeczki, warto poświęcić na to więcej czasu, a najlepiej do nich zajrzeć, gdyż niestety nie wszystkie nadają się do czytania dzieciom.

Jakie zatem cechy powinna posiadać dobra bajka dla dzieci?
– Przede wszystkim powinna być ciekawa;
– Musi być napisana ładną, poprawną polszczyzną;
– Powinna ukazywać pozytywne wzorce postępowania i wartości, np. przyjaźń, tolerancję, pomoc słabszym i chorym;
– Ważne, by była dostosowana do wrażliwości dziecka – nie powinna wzbudzać lęku i niepokoju, ale też agresji czy nienawiści;
– Powinna wyrabiać w dziecku pozytywny stosunek do świata;
– Musi budować jego wiarę we własne siły.
Należy unikać bajek, które nie mają głębszego sensu lub posiadają wątpliwe przesłanie moralne.

dziecko i misie

Polecane bajki dla dzieci

Wśród bajek jest wiele takich, które warto polecić, chociażby ze względu na walory edukacyjne.
Dla kilkumiesięcznego maluszka najlepsze będą, np. „Oczami maluszka”, ” Ślimak”, ” Kształty i wzory”, „Pojazdy” czy „Domowe zwierzaki”. „Rozłóż, baw się i oglądaj” – to książeczka z rodzaju rozkładanych, zachęcająca do manipulowania rączkami.

Dla dzieci starszych od 6 miesięcy do roku polecane są tytuły: „Odkrywam świat”, „Dzikie zwierzęta”, „Pierwsze słowa”, „Owoce”, „Zwierzęta wiejskie” i wiele innych.
Dla dwulatków będą to książeczki z zagadkami, niespodziankami i „obracankami”, zabawami słownymi, ćwiczące kojarzenie i rozbudowujące słownictwo.
Bajki dla czterolatków i trzylatków będą już uczyły cyfr i liczenia, zawierać będą większą ilość szczegółów, a nawet zaczną uczyć czytania globalnego.

Książeczek dla dzieci w różnym wielu jest mnóstwo, wystarczy zajrzeć do księgarni, a każdy znajdzie coś dla swojego malucha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here