Badania kliniczne są organizowane na całym świecie. Pacjenci zainteresowani wzięciem w nich udziału najczęściej mają sporo pytań. Postanowiliśmy rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące badań klinicznych.

Jakie są fazy badań klinicznych?

Aby upewnić się, że wprowadzany na rynek lek jest bezpieczny, naukowcy przeprowadzają wiele badań. Badania kliniczne odbywają się dopiero po tym, gdy okaże się, że preparat leczniczy nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Wówczas można też testować, czy ma on korzystny wpływ na ludzki organizm oraz ustalać jego optymalną dawkę.

Badania kliniczne obejmują cztery fazy. W fazie pierwszej, która przeprowadzana jest na niewielkiej grupie osób, ocenia się bezpieczeństwo leku, a także ustala się jego optymalną dawkę. Druga faza sprowadza się do analizowania korzystnych efektów, jakie niesie kuracja wykorzystująca dany preparat leczniczy. W fazie trzeciej nowa kuracja jest analizowana pod kątem tego, czy jest lepsza dla pacjentów niż dotychczas stosowana. Mimo że po pozytywnym zakończeniu fazy trzeciej lek może trafić na apteczne półki, w dalszym ciągu warto monitorować zarówno pożądane, jak i niepożądane efekty kuracji przeprowadzanych za jego pomocą. Temu służy właśnie faza czwarta.

Kto może wziąć udział w badaniach klinicznych?

Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy osoby zdrowe mogą brać udział w badaniach klinicznych. Odpowiedź jest pozytywna. Na stronie internetowej Centrum Medycznego Synexus pojawiają się informacje o organizowanych badaniach klinicznych. W zależności od badania, udział w nim mogą wziąć zarówno osoby zdrowe, jak i cierpiące na konkretne schorzenie.

Ponieważ badania kliniczne dotyczą różnych leków, naukowcy zawsze dokładnie wskazują, kogo poszukują.

Czy udział w badaniach klinicznych oznacza odstawienie innych leków?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie – wszystko zależy od założeń naukowców. Jeżeli w projekcie uwzględniono, że pacjenci, którzy zgłosili się na badania kliniczne, będą zobowiązani do odstawienia dotychczas przyjmowanych leków, zostaniesz o tym poinformowany. Decyzja jednak należy do Ciebie – możesz, ale nie musisz decydować się na udział w tego rodzaju badaniach. Pamiętaj też, że wyrażoną zgodę możesz cofnąć w dowolnym momencie, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here