Wielu z nas uwielbia podróżować, wielu z tych podróżujących robi to autem, wielu posiadaczy auta, również posiada dzieci, a każde dziecko podróżujące autem, musi mieć fotelik. Zasadnicze pytanie każdego rodzica brzmi: do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Pytanie to nurtuje rodziców w szczególności tych pociech, które nie przepadają za jazdą w foteliku. Mało tego, żeby jazda w foteliku była jak najbardziej bezpieczna dla naszych dzieci, powinny one jak najdłużej jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy.

Do roku 2015, przepisy mówiły jasno, że dziecko po ukończeniu 12 roku życia nie musi jeździć w foteliku samochodowym. Jednak od maja 2015 roku, nastąpiła zmiana przepisów, która mówi o nowym kryterium, którym jest nie wiek, a wzrost dziecka. Nowe przepisy mówią, że wszystkie dzieci, bez względu na to ile mają lat, muszą jeździć we foteliku, do momentu, aż nie osiągną 150 cm wzrostu. Jak wiadomo od każdej reguły są pewne wyjątki. Podobnie jest w tej sytuacji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko podróżujące samochodem, nie ma 150 cm wzrostu, ale jego waga przekracza 36 kg, co za tym idzie, nie mieści się ono w foteliku. Producenci fotelików wychodzą na przeciw oczekiwaniom i zaczynają produkować foteliki do 50 kg.

samochód

Polski kodeks drogowy mówi nam, że ze względu na bezpieczeństwo dziecka, fotelik samochodowy jest obowiązkowy. Nie jest ważne jaki fotelik wybierzemy. Najważniejsze, żeby był dobrany odpowiednio do wagi dziecka i w 100% bezpieczny. Ceny są bardzo mocno zróżnicowane, jednak wybór fotelika z niższej półki, gwarantuje nam o wiele większe bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, niż jazda bez niego. Fotelik nie jest wymagany jedynie w przewożeniu taksówką, radiowozem oraz karetką pogotowia. Warto pamiętać o tym, aby fotelik montować zgodnie z instrukcją producenta, gdyż w przypadku złego zamontowania fotelika, możemy otrzymać mandat.

Również bardzo ważne jest, aby nie przewozić dziecka poniżej 150 cm bez fotelika, na przednim siedzeniu. Rodzice starszych dzieci, często zastanawiają się co wybrać, fotelik czy podkładkę. Eksperci radzą, że najlepszym rozwiązaniem jednak jest fotelik, dodatkowo montowany tyłem do kierunku jazdy. To właśnie on spełnia dobrze swoje funkcje zabezpieczenia dziecka w razie wypadku drogowego.

Podkładki nie są wystarczająco bezpieczne, a przewożąc własne dzieci, powinno nam zależeć na ich 100% bezpieczeństwie, dlatego od pewnego czasu na rynku dostępne są foteliki, w których jazda tyłem śmiało może się odbywać do 4 roku życia dziecka, a nawet dłużej. Podczas jazdy tyłem w razie wypadku, siły oddziaływające na kręgosłup dziecka są w takim foteliku pięciokrotnie niższe niż w tradycyjnym foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy, a przewożąc własne dzieci, powinno nam zależeć na ich 100% bezpieczeństwie.

Od 2015 roku nie jest ważny wiek, a wzrost dziecka przewożonego w samochodzie. Bez względu na to ile dziecko ma lat, jeśli jego wzrost przekroczył 150 cm, może jeździć bez fotelika, zarówno z tyłu pojazdu jak i na przednim siedzeniu pasażera.
W wyjątkowych sytuacjach można przewozić dziecko, na tylnym siedzeniu pojazdu bez fotelika, które ma powyżej 135 cm wzrostu i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Sytuacja ta może mieć miejsce tylko wtedy, gdy dziecko nie mieści się w fotelikach dostępnych w sprzedaży.

dziecko w foteliku

Jeżeli z tyłu pojazdu podróżuje już dwójka dzieci w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika, istnieje możliwość, żeby trzecie dziecko jechało przypięte pasami bezpieczeństwa. Jednak, aby podjąć decyzję o jeździe dziecka bez fotelika, należy najpierw sprawdzić wszystkie możliwości, czy aby na pewno nie da się zamontować trzech fotelików, gdyż jesteśmy zobowiązani do tego, aby każde dziecko podróżowało bezpiecznie i jego życie nie było narażone.

W ostateczności warto rozważyć zakup większego auta. Dziecko podróżujące jako trzecie, bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.
Możemy przewozić dziecko na przednim siedzeniu pasażera, zarówno przodem jak i tyłem, tylko w momencie wyłączenia poduszki powietrznej.

Warto również zwracać szczególną uwagę na zalecenia producenta, co do użytkowania danego fotelika.
Możemy zauważyć jak ważne jest przewożenie dzieci w fotelikach. I tak naprawdę nawet, gdy pociechy grymaszą i nie lubią w nich jeździć to nie możemy ulegać ich namową o jeździe bez fotelika. Jeśli naprawdę kochamy nasze dzieci i ich życie jest dla nas wielką wartością, musimy starać się dać im jak największe bezpieczeństwo, w czym dodatkowo pomoże nam jazda tyłem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here