Każdy człowiek od chwili urodzenia rozwija się nieco inaczej, w innym tempie, w zależności od szybkości rozwoju różny jest wiek, w którym dziecko po raz pierwszy usiądzie lub zacznie raczkować. Jest to sprawa indywidualna i ma na nią wpływ również to, w którym tygodniu ciąży urodził się maluch, w przypadku wcześniaków progres może być bowiem nieco opóźniony.

Elastyczny jest również termin, kiedy dziecko powinno zacząć mówić, dlatego nie można porównywać swojej pociechy do jego kolegów w żłobku lub dzieci swoich znajomych i koleżanek. Na skutek ciągłego porównywania możemy bowiem wpaść w paranoję. Nigdzie nie znajdziemy dokładnego terminu kiedy dziecko powinno zacząć mówić, jednak są określone okresy, w których maluch powinien uczynić postępy w kontaktowaniu się ze światem zewnętrznym.

Wyróżnia się cztery etapy, pierwszym z nich jest głużenie, następnym gaworzenie, kolejnym wypowiadanie słów, a ostatnim wypowiadanie zdań. Pomimo tego, iż każdy rodzić oczekuje, iż jego pociecha jak najszybciej będzie mówiła „mamo” oraz „tato”, to nie nie można przyspieszać na siłę tego procesu, gdyż musi zostać zachowany czas potrzebny na właściwy rozwój oraz powinno się skonsultować się z lekarzem pediatrą kiedy dziecko powinno zacząć mówić.

Pierwszym odgłosem, jaki wydobywa z siebie każdy człowiek, zaraz po urodzeniu jest krzyk, który obok płaczu będzie przez najbliższe kilka miesięcy jedynym dźwiękiem, który wydaje z siebie niemowlak. Nabywanie zdolności mówienia rozpoczyna się jeszcze zanim przychodzimy na świat, dzieci w łonie matki przysłuchują się zarówno dźwiękom pochodzącym z zewnątrz, jak i wewnętrznych odgłosom organizmu kobiety, jednak całkowita umiejętność jest przez nie nabywana dopiero około szóstego roku życia.

Pogłębiając wiedzę kiedy dziecko powinno zacząć mówić należy również zapoznać się z innymi możliwościami komunikacji jakie wykorzystują niemowlaki. Aby przekazać nam swoje nastroje oraz potrzeby wykorzystują one przede wszystkim gesty, spojrzenie, oraz odgłosy takie jak kwilenie, płacz, mruczenie, śmiech. Jest to tak zwany etap nazywany rozumieniem przed mówieniem, podczas którego staramy się w porozumieć bez użycia słów.

dziewczynka

Jak już wcześniej wspomniano wiek kiedy dziecko powinno zacząć mówić jest sprawą indywidualną, warto jest również zwrócić uwagę, że rodzice różnie rozumieją fakt, iż ich pociecha zaczęła mówić. Jedni w zniecierpliwieniu czekając na pierwsze słowo swojego dziecka, traktując już nawet wypowiedzenie przez niego dwóch sylab jako wystarczające, natomiast inni opiekunowie oczekują bardziej rozwiniętych wyrazów.

W rozwoju dziecka, w tym również mowy, najistotniejsze znaczenie odgrywają trzy pierwsze lata życia. Poniżej zostaną opisane etapy nabywania zdolności mówienia, z których dowiemy się kiedy dziecko powinno zacząć mówić.

W pierwszym roku życia, zaraz po urodzeniu jedynym środkiem komunikacji jest krzyk oraz płacz, niemowlę wykorzystuje przez kilka tygodni jedynie samogłoskę „a”. Kolejne dźwięki zaczyna z siebie wydawać między drugim a trzecim rokiem życia, są to krótkie, gardłowe odgłosy, nadal niezrozumiałe, przypominające gruchanie gołębia. Przełomowym okresem w rozwoju mowy dziecka jest wiek między czwartym a piątym miesiącem jego życia, podczas gdy zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby, naśladując słowa wypowiadane przez dorosłe osoby.

Zazwyczaj odgłosy te przypominają „brr”, „prr” oraz „mmm”. Ponadto wszystkie dźwięki jakie wydaje z siebie maluch są bardziej świadome, maja one urozmaicone brzmienie oraz natężenie. Aby nie przekroczyć odpowiedniego momentu kiedy dziecko powinno zacząć mówić, należy jak najwięcej z nim ćwiczyć, poprzez mówienie do niego oraz naśladowanie odgłosów, na skutek tego następuje bowiem rozwój jego organów mowy, niezbędnych w późniejszych okresach. W tym czasie wydawanie dźwięków przez dziecko nazywa się głużeniem.

mały chłopak

Pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia maluch zaczyna wypowiadać już sylaby, a czasem nawet ich zbitki, ten okres nazywa się gaworzeniem i można wyraźnie odczytywać go jako chęć do nawiązania kontaktu z osobami dorosłymi. Rozwój mózgu oraz świadomości malucha pozwala mu ponadto na zrozumienie pojedynczych słów oraz zdań jakie padają w jego obecności. Rodzice mają zazwyczaj wówczas wrażenie, iż nadchodzi czas, kiedy dziecko powinno zacząć mówić.

Dzieci około dziewiątego miesiąca życia posiadają już umiejętność połączenia słyszanych dźwięków z określoną osoba ze swojego otoczenia. ponadto potrafią one używać pojedynczych sylab, rozumiejąc ich znaczenie, należy mieć jednak na uwadze fakt, iż maluchy w tym okresie poznają świat i często wymawiane przez nie dźwięki są skierowane do nich, a nie do otoczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here