Prowadząc firmę, z pewnością najwyższą wartością jest generowanie jak największych przychodów, oraz systematyczne rozszerzanie działalności. Przejęcia firm konkurencyjnych jest możliwością, która daje przedsiębiorcy szansę na spełnienie tych dwóch założeń. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę takie działanie – jak się za to zabrać?

Określ swoje cele, czyli po co przejmować firmy?

Każda branża rządzi się własnymi prawami, i w każdej z nich występuje konkurencja. Przejęcia firm najczęściej zatem występuje w branży, w jakiej działa dana firma, bowiem to właśnie tam najłatwiej jest wychwycić firmę o dużym potencjale, jednak bez pomysłowego i dobrego lidera. Na starcie należy określić cel, jaki w dłuższej perspektywie czasu ma nam przynieść zakup i przejęcie firmy. Jeśli planujemy dalej działać jedynie na płaszczyźnie swojej branży, wówczas firma konkurenta przechodząca pod nasze skrzydła może dać nam nowych klientów, sprzęt, a także pracowników i ich potencjał, a jest to zdecydowanie bardzo cenne. Jeśli jednak chcemy rozszerzyć swoją działalność o nowy sektor, warto rozglądać się za firmami, które potencjalnie chętnie będą chciały współpracować lub całkiem zostać przejęte, a które mają już jakąś markę i potencjał na rynku. To znacznie ułatwi całą procedurę, a dla Ciebie, jako przedsiębiorcy, stworzy swego rodzaju trampolinę do kolejnych sukcesów.

Gdzie szukać firm do sprzedaży?

Przejęcia firm są na tyle powszechne, że bez problemu w Internecie można znaleźć całe serwisy, w których przedsiębiorcy nieradzący sobie zbyt dobrze na rynku ogłaszają swoją działalność z chęcią sprzedaży. Jednak warto również popytać znajomych, nie tylko w sferze prywatnej, ale przede wszystkim branżowej. Z pewnością znamy osoby mogące wskazać nam konkurenta, który potencjalnie może być zainteresowany sprzedażą swojej firmy.

Ogłoszenie w Internecie -dobry pomysł?

Możemy również szukać potencjalnych ofert sprzedaży firm poprzez samodzielne umieszczenie ogłoszenia w Internecie. Z pewnością zgłoszą się przedsiębiorcy chętni do przejęcia firm jakie posiadają, bowiem jest to zjawisko niezwykle powszechne, a im gorzej interes idzie, tym chętniej ludzie decydują się na jego sprzedaż.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here