Jak często dziecko powinno robić kupkę i jak powinna ona wyglądać? Większość rodziców nie wie, czego się spodziewać. Kupka ma tak wiele odcieni i konsystencji, że nawet doświadczeni rodzice mogli nie widzieć ich wszystkich.

U niemowląt występuje wiele różnych, normalnych rodzajów wypróżnień: niektóre dzieci robią kupki po każdym posiłku, a niektóre tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Najważniejsze jest to, żeby kupa twojego dziecka wydawała się dość miękka. (Jeśli jest ciężka i sucha, twoje dziecko może cierpieć na zaparcia i potrzebować pomocy)

Noworodki karmione piersią często wypróżniają się po każdym karmieniu (około 6 do 10 razy dziennie), ale po trzech do sześciu tygodni ich układ trawienny może spowolnić.
Oprócz tego powszechnego spowolnienia, nie musisz się martwić, jeśli rytm wypróżnień twojego dziecka pozostaje dość spójny. Jeśli nastąpi nagła zmiana lub zauważysz objawy, że dziecko czuje się niekomfortowo lub jest chore, udaj się do lekarza.

Kupka noworodka

Spodziewaj się odkryć w pieluszce swojej pociechy zielono-czarną, smolistą, lepką kupkę, która wygląda jak olej silnikowy. Ponieważ smółka składa się z płynu owodniowego, śluzu, komórek skóry i innych rzeczy połkniętych w macicy, to naprawdę nie ma zapachu – więc możesz nie zdawać sobie sprawy, że czas na zmianę pieluchy.

Przejściowy stolec

Kiedy twoje dziecko ma 2 do 4 dni, jego kupka stanie się jaśniejsza w kolorze – w rodzaju wojskowej zieleni – i mniej lepkiej. Ten przejściowy stolec jest oznaką, że zaczął trawić wczesne mleko matki lub mleko w proszku, i że jego przewód pokarmowy jest okej.
Jeśli Twoje dziecko jest karmione wyłącznie piersią, jego kupka będzie żółta lub lekko zielona i będzie miała papkowatą lub kremową konsystencję. Może być wystarczająco ciekła, by przypominać biegunkę. Pospolita kupa zazwyczaj wygląda jak musztarda Dijon i serek, zmieszane razem i może być usiana małymi, ziarnistymi plamkami.

Niskokaloryczne mleko
Jeśli zobaczysz jasnozieloną i spienioną kupę w pieluszce dziecka, podobną do glonów, prawdopodobnie dziecko otrzymuje za dużo niskokalorycznego mleka, które pojawia się jako pierwsze przy karmieniu piersią – i za mało mleka wysokotłuszczowego. Może to oznaczać, że nie karmisz go wystarczająco długo na każdej piersi. Aby temu zaradzić, zacznij karmienie od piersi, którą skończyłaś po raz ostatni.

niemowlak śpi

Zdrowa kupka -mleko w proszku

Dzieci karmione mieszanką mają pastowatą, podobną do masła orzechowego kupkę z brązowym spektrum kolorów: brązowo-brązowy, żółto-brązowy lub zielonobrązowy.
Biegunka
U niemowląt biegunka jest bardzo rzadka i wydaje się, że składa się z wody bardziej niż ze stałych elementów. Może być żółta, zielona lub brązowa i może wydostawać się z pieluchy.
Biegunka może być oznaką infekcji lub alergii, a jeśli trwa przez jakiś czas bez leczenia, może prowadzić do odwodnienia. Zadzwoń do lekarza, jeśli Twoje dziecko ma 3 miesiące lub mniej, wypełniło dwie lub trzy pieluszki biegunką lub nadal ma biegunkę dłużej niż dzień lub dwa.

Jeśli kupa twojego dziecka jest twarda i wygląda jak małe kamyki, prawdopodobnie cierpi na zaparcia. Twoje dziecko może odczuwać dyskomfort, gdy robi kupkę, a stolec może być zabarwiony krwią z powodu podrażnienia odbytu.
Jedna lub dwie żwirowe pieluszki nie stanowią problemu, ale jeśli Twoje dziecko ma trzy lub więcej lat (lub jeśli widzisz krew), najlepiej zadzwonić do lekarza. Zaparcia często występują u niemowląt, które są wprowadzane do pokarmów stałych, lub może to być oznaką wrażliwości na białka mleka lub soi lub braku tolerancji na pokarm.

kupka niemowlaka

Kupka ze śluzem

Jeśli w kupce niemowlaka pojawi się śluz na kształt kataru, nie oznacza to od razu, że w organizmie twojego dziecko rozwija się stan chorobowy. Sprawdź czy kupka niemowlaka ze śluzem nie idzie w parze z krwią i czy śluzu nie jest w nadmiarze. W razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą.

Zasadniczo, jeśli zauważysz coś zupełnie niezwykłego w pieluszce swojego dziecka, zadzwoń do lekarza. Istnieje kilka zaskakujących (ale, na szczęście, rzadkich) wariacji na temat kupy, które sugerują poważny problem:
– Gruba, czarna kupa składająca się głównie z trawionej krwi (zwanej meleną). Jest ciemna i smolista jak smółka, ale trochę bardziej twarda i mniej kleista.
– Kupa składająca się prawie wyłącznie z czerwonej krwi, która wskazuje na poważny problem z jelitami.
– Jasna, kredowa kupka w kolorze gliny, która sygnalizuje awarię wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Wygląda i jest podobna do brązowej lub białawej gliny lub Play-Doh.
Tego rodzaju kupki rzadko się pojawiają, ale jeśli wystąpią, natychmiast skorzystaj z pomocy lekarskiej.

[Głosów:6    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here