Aranżacja wnętrz sprowadza się nie tylko do przemyślanego rozplanowania przestrzeni, ale też wprowadzenia odpowiednich dodatków. Prostym przykładem są obrazy, które od wieków są najpopularniejszym elementem ozdobnym. Warto zlecić malowanie obrazów profesjonalistom i dobrać je tak, aby pasowały do stylistyki wnętrza. Tylko jakie wybrać?

Dekoracje mogą całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia i nadać mu smaku, a nawet zniszczyć całkowicie efekt wizualny. Bardzo ważna jest spójność wizualna, a także sam zastosowany motyw i wielkość obrazu. Możemy wybrać gotowe obrazy na płótnie w ramie, które wyglądają efektownie i stylowo, lub zdecydować się na popularne murale, czyli ręcznie malowane obrazy na ścianie. Kwiaty, mapy, miasta, pejzaże, wzory geometryczne, ornamenty, komiksy – to wszystko można wprowadzić do pomieszczenia, najważniejsze jednak jest, aby oryginalna ozdoba wpasowała się w aranżację i w nasz gust.

Co jest ważne przy wyborze obrazu?

Jak już zostało wspomniane, obrazy muszą nawiązywać do stylu, kolorów, mebli i dodatków pomieszczenia, aby stworzyć albo harmonijną całość, albo ciekawy stylistycznie kontrast. Współczesna sztuka dekoratorska ma do zaoferowania wiele wzorów, sztuką jednak jest umiar i odpowiednie dopasowanie obrazu do wnętrza.

Pierwszym krokiem jest ustalenie rozmiaru obrazu, który musi być proporcjonalny do rozmiarów pomieszczenia. Drugim krokiem jest zastanowienie się nad motywem, ponieważ duże i jaskrawe elementy mogą zdominować małe wnętrze, dlatego też nawet elementy na obrazie muszą być przemyślane. Następnym krokiem jest wybór ramy obrazu, która powinna pasować do upodobań, możemy zdecydować się nawet na obrazy bezramowe – malowanie obrazów na zlecenie odbywa się wówczas na płótnie naciągniętym na krosno malarskie, czyli blejtram. Pamiętajmy tylko, że przy wszystkie obrazy w pomieszczeniu powinny mieć takie same ramy.

Motyw na obrazie ma znaczenie

Motyw na obrazie ma znaczenie

Motyw znajdujący się na obrazie kształtuje odbiór całego pomieszczenia. Jeśli więc pomieszczenie jest zaaranżowane w stylu klasycznym, warto wybrać ręcznie malowane obrazy na płótnie w ramie. Abstrakcyjne obrazy sprawdzą się w nowoczesnej aranżacji, a także w stylach industrialnym i minimalistycznym ze względu na korzystanie z takich motywów jak geometria, elektryczność czy kosmos. Jeżeli mamy wnętrze w stylu prowansalskim lub romantycznym można wprowadzić obraz z kwiatowym wzorem w pastelowej tonacji z przewagą bieli i srebra.

Najważniejsze jednak jest przemyślenie, gdzie obraz ma się pojawić. W każdym miejscu będzie pełnić odpowiednie funkcje. Na przykład obraz nad sofą stworzy kompozycję strefy dziennej do relaksu, nad komodą może świetnie komponować się z dodatkami jak figurki czy zdjęcia w ramkach, a naprzeciwko fotela może przyciągać wzrok i zrelaksować w trakcie czytania książki czy odpoczynku.

Malowanie artystyczne wnętrz zamiast obrazów

Alternatywą do stosowania gotowych obrazów jest ręczne namalowanie obrazu na ścianie. Artyści w swoich pracach aranżacyjnych wykorzystują aerografy, pędzle, markety, pistolety natryskowe, tynki dekoracyjne i inne narzędzia. Przewagą takiej ozdoby nad tradycyjnym obrazem jest to, że stworzy się unikalny obraz – użyty motyw, kolory, wzory są niepowtarzalne. Do tego można zastosować iluzję 3D, którą można spotkać w coraz bardziej popularnych muralach ulicznych.

Takie malowanie obrazów na ścianie sprawdzi się przede wszystkim w pokojach dziecięcych, gdzie można wprowadzić motywy bajkowe lub związane z hobby, młodzieżowych, salonach, pomieszczeniach gościnnych. Nie wspominając, że malowane obrazy pojawiają się również w przestrzeniach publicznych i we wnętrzach biur, lokalach usługowych i komercyjnych jak restauracje. Nie od dziś wiadomo, że kolory i obrazy wpływają na nasze samopoczucie, dlatego warto je wprowadzić do wnętrza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here