W dzisiejszych czasach widok niemowląt podróżujących wraz z rodzicami lub opiekunami samolotem to coś najzupełniej normalnego. Do takiej podróży jednak należy się w odpowiedni sposób przygotować – zwłaszcza jeżeli lecimy z naszą pociechą samolotem po raz pierwszy.

Bardzo ważne jest przed przystąpieniem do podróży wyrobienie naszemu maluszkowi paszportu lub dowodu osobistego – jeśli podróżujemy do krajów Unii Europejskiej. Drugie rozwiązanie wydaje się być o wiele prostsze i nie musimy ponosić większych kosztów z wyrobieniem dowodu osobistego dla maluszka – poza wizytą w zakładzie fotograficznym w celu wykonania odpowiedniego zdjęcia do dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Jeżeli chodzi o zakup biletu to większość linii lotniczych nie pobiera dodatkowych opłat za przewóz niemowląt, jeżeli nie zajmują one dodatkowego miejsca w samolocie. A zwykle pozostają one przypięte specjalnymi pasami na kolanach rodziców. Zazwyczaj dzieci do drugiego roku życia mogą podróżować więc bezpłatnie.

Podróżując z niemowlakiem bardzo ważna jest właściwa organizacja oraz rozmieszczenie odpowiednich przedmiotów. Torbę z niezbędnymi artykułami żywnościowymi oraz pieluszkami czy chusteczkami nawilżanymi oraz mlekiem wraz z małymi podręcznymi zabawkami można mieć przy sobie w samolocie. Wózek jednoczęściowy, którym poruszamy się po lotnisku należy jednak złożyć do małych rozmiarów i oddać wraz z dużym bagażem do luku bagażowego.

Niemowlę w samolocie może odczuwać pewien stres związany z podróżą oraz zmianę ciśnienia podczas unoszenia się samolotu, która najczęściej objawia się bólem i zatkaniem uszu. Z tego powodu zawsze warto mieć ze sobą kilka smoczków, które skutecznie uspokoją dziecko podczas lotu.Lepiej jest mieć zawsze więcej niż jeden smoczek ponieważ dosyć kłopotliwym byłoby ciągłe proszenie o wyparzenie smoczka, który upadł na podłogę.

niemowlę w samolocie z mamą

Obsługa w samolotach bywa bardzo uprzejma i wyrozumiała dla osób podróżujących z niemowlętami. Służą oni bardzo chętnie swoją pomocą kiedy potrzebujemy ciepłej, przegotowanej wody do przygotowania mleka lub przypilnują maleństwa gdybyśmy pilnie potrzebowali skorzystać z toalety podczas lotu.

Jeżeli karmimy maleństwo mlekiem modyfikowanym to bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalne pojemniczki, w których możemy przechowywać bezpiecznie kilka odmierzonych porcji mleka oraz termos z gorącą wodą. W ten sposób zawsze możemy dolać gorącą wodę do tej chłodnej, która powinna cały czas znajdować się pod ręką i dzięki temu w szybki oraz łatwy sposób dostosować temperaturę wody do przygotowania mlecznej mieszanki.

W toaletach w samolotach dostępne są ,,przewijaki” dla niemowląt jednak są one bardzo niewielkich rozmiarów. Z tego względu o wiele lepiej jest mieć przy sobie niewielką matę do przewijania lub pieluszkę tetrową i o ile jest to możliwe przewinąć niemowlę na siedzeniu obok.

Chociaż podróż z niemowlęciem bywa bardzo stresująca – zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców to jednak jest to zadanie zdecydowanie łatwiejsze niż latanie ze starszymi dziećmi, którym bardzo ciężko jest usiedzieć kilka godzin na swoim miejscu, dlatego bardzo często biegają one i krzyczą po całym samolocie. Co może rodzić niechęć oraz rozdrażnienie wśród współpasażerów.

Niemowlęta w samolocie zwykle słodko śpią w ramionach mamy lub taty i nawet nie zdają sobie sprawy w jak dalej podróży właśnie się znajdują.

samolot

Po zakończeniu lotu z niemowlęciem warto zadbać o odpowiedni transport z lotniska- najlepszym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie na czas naszego pobytu w obcym kraju auta wraz ze specjalnym nosidełkiem samochodowym. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi poruszanie się po miejscu do którego przybyliśmy. Samochodem będzie nam o wiele łatwiej się przemieszczać i zwiedzać, a w razie płaczu i niezadowolenia maleństwa będziemy mogli spokojnie wrócić do hotelu i odpocząć oraz utulić je do snu.

Sytuacja przedstawia się zwykle o wiele prościej kiedy wybieramy się w podróż w odwiedziny do naszych krewnych lub znajomych – wtedy osoba do której przybywamy z pewnością będzie już czekała na nas na lotnisku i pomoże we wszelkich kwestiach związanych z zaaklimatyzowaniem oraz poruszaniem się po nowym mieście.

Reasumując podróżowanie z niemowlakiem samolotem, chociaż często bywa stresujące w rezultacie wcale nie jest takie straszne jak nam się wydaje zanim odbędziemy swoją pierwszą wyprawę. Jeżeli w odpowiedni sposób się przygotujemy do podróży oraz wszystko dobrze zaplanujemy to wszelkie nasze wątpliwości i obawy okażą się bezpodstawne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here