Każdego czasem dotyka ten problem – i to zazwyczaj w tych najbardziej nieodpowiednich momentach. Niby wszystko jest w porządku, gdy nagle człowieka dosłownie goni do toalety i mimo iż za kilka minut musi on wyjść z domu, nie jest on w stanie opuścić pomieszczenia z ubikacją. Biegunki lubią powracać. Mogą pojawić się po zjedzeniu czegoś nieświeżego, niezdrowego albo mocno przetworzonego, jednak czasem sam człowiek nie dostrzega żadnej ich przyczyny i przez to nie wie, co mu tak właściwie dolega.

Objawy biegunki znane są każdemu

Tak naprawdę każdy człowiek musiał przynajmniej raz w swoim życiu zmagać się z tą dolegliwością. Częściej pojawia się ona u ludzi młodych, ale ci starsi też na nią nieraz narzekają. Jak zatem rozpoznać biegunkę? Jakie daje ona objawy? No i co trzeba zrobić w momencie, gdy już się pojawi, a za kilka minut człowiek będzie musiał wyjść ze swojego domu, by zjawić się w pracy albo na uczelni czy w jeszcze innym miejscu? Czy domowe leczenie biegunek jest skuteczne?

Biegunka jest schorzeniem objawiającym się koniecznością częstego zwracania stolca

Zazwyczaj wiąże się to z jego większą ilością, a także zmienioną strukturą oraz innym zapachem. Podczas biegunki człowiek zaczyna oddawać nadmierną ilość kału, wraz z którym pozbywa się samej wody. Może to doprowadzić nawet do odwodnienia całego organizmu, jeżeli w tym stanie nie spożywa się jednocześnie sporych ilości płynów. Biegunki miewają zróżnicowane przyczyny. Bardzo często pojawiają się u osób, które prowadzą niewłaściwą dietę i często korzystają z przetworzonych pokarmów oraz regularnie jadają słodycze.

objawy biegunki

Bywają także następstwem chorób drobnoustrojowych, a także objawem zatruć pokarmowych oraz silnego stresu i ogólnego napięcia. U niektórych też do biegunki może doprowadzić alergia – nie tolerując jakiegoś produktu spożywczego, należy go po prostu unikać. Niska świadomość związana z alergiami sprawia jednak, że ludzie często jedzą to, co im szkodzi, a nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Po zjedzeniu pokarmu, którego człowiek nie toleruje, bardzo często pojawiają się różne problemy gastryczne – mogą to być zarówno biegunki, jak i silniejsze zaparcia.

W przypadku gdy schorzenie ma podłoże bakteryjne i jest wywoływane przez salmonellę, jego objawy początkowo mogą przypominać zatrucie pokarmowe lub silniejszą grypę. W tym przypadku objawy biegunki są bardzo wyraźne. Jednym z nich jest częste oddawanie półpłynnych lub płynnych stolców, w których może pojawiać się niewielka ilość krwi. Chory skarży się również na mocne bóle brzucha oraz mdłości bądź wymioty. Może też dojść do podwyższenia się temperatury ciała. Wysoka gorączka przeważnie świadczy o zarażeniu się salmonellą.

Jeżeli jednak biegunka ma postać septyczną, jej objawy mogą przebiegać nieco inaczej. Zaczynają przypominać symptomy określające znacznie poważniejsze choroby – m.in. zapalenie opon mózgowych czy zapalenie stawów. Istnieją też „zwykłe” biegunki infekcyjne. To o nich najczęściej mówimy, gdy dopadają nas problemy gastryczne. W tych przypadkach objawy biegunki są dość typowe – chory czuje się słabo, jest zmęczony, narzeka na bóle brzucha i może cierpieć na delikatne odwodnienie, zwłaszcza jeśli nie dba o odpowiednią podaż płynów w ciągu dnia. A jak poradzić sobie z tymi wszystkimi dolegliwościami, które zdecydowanie nie są ani przyjemne, ani komfortowe?

kroplówka

Jeżeli nie istnieje żadne prawdopodobieństwo, jakoby biegunka mogła być sygnałem świadczącym o tym, że w organizmie naprawdę zaczęło dziać się coś bardzo złego i poważnie się on rozchorował, można początkowo leczyć ją samodzielnie. Nie trzeba zatem od razu zapisywać się do lekarza rodzinnego. Nie trzeba też od samego początku starać się o uzyskanie skierowania na specjalistyczne badania.

Przeważnie bowiem biegunka mija niemalże samoistnie – chory w czasie jej trwania powinien jedynie zadbać o swój komfort i pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek. Bardzo ważne będzie m.in. picie sporej ilości wody. Aby nie dopuścić do odwodnienia się organizmu, należy wypijać koniecznie nie dwa, a często trzy czy nawet cztery litry wody dziennie.

Można oczywiście zastąpić ją czasem ziołową herbatką czy innym naparem, sprawdzając wcześniej działanie konkretnego specyfiku i uważając koniecznie na napoje moczopędne – w przypadku biegunek nie będą one najlepszym wyborem. Dieta w takim stanie musi być lekka i jednocześnie wyzbyta z błonnika pokarmowego. Dobrze sprawdzą się na niej wszelkiego rodzaju sucharki, chrupkie pieczywo, biały ryż oraz proste i zwykłe kleiki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here