Obróbka metali technologią CNC to bardzo ważna gałąź współczesnego przemysłu. Dzięki niej możliwa jest szybka i precyzyjna produkcja rozmaitych elementów. Jakie branże korzystają regularnie z tej technologii?

Obróbka CNC – czym właściwie jest?

Technologia to umożliwia komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Odpowiada za to mikrokomputer, który pozwala człowiekowi programować pracę różnych urządzeń. Dzięki temu możliwa stała się automatyzacja linii produkcyjnych. Zabieg ten pozwolił przyspieszyć produkcję, bez utraty jakości powstających elementów. Co więcej, każdy z komponentów jest tak samo precyzyjnie wykonany. Obróbka CNC jest możliwa na takich maszynach jak frezarki, tokarki czy elektrodrążarki. Zanim jednak produkcja się rozpocznie, pracownicy muszą wszystko odpowiednio zaprojektować. W tym celu wykonują w CAD szkic, który będzie przetworzony na plan sterowania. Gdy z sukcesem wykona się te kroki, można przejść do etapu produkcji.

Obróbka metali CNC – jaka jest rola człowieka?

Nad prawidłowym przebiegiem produkcji czuwa wykwalifikowany pracownik. Otrzymuje on informacje na temat pracy maszyny od specjalnego sterownika. Jest więc w stanie zareagować praktycznie natychmiastowo na pojawiające się błędy. Obróbka metali CNC pozwala na modyfikację takich parametrów jak bazowanie osi, informacje korekcyjne narzędzi oraz parametry urządzenia. Obsługa takiej maszyny CNC nie jest specjalnie trudnym zadaniem. Zwłaszcza, że do dyspozycji mamy graficzny interfejs. Obróbka metali CNC znajduje się w ofercie wielu polskich producentów. Korzystają z niej takie branże jak medycyna, lotnictwo, czy elektronika. Dzięki niej powstają także konstrukcje stalowe czy balustrady. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Obróbka CNC obejmuje takie procesy jak toczenie i frezowanie. Dzięki nim nasz element nabiera konkretnego kształtu. Pierwszy z procesów polega na oddzielaniu warstwy materiału za pomocą obracającego się narzędzia. Toczenie natomiast pozwala obrobić nam bryły. Jednym z ostatnich etapów zawsze jest szlifowanie. To dzięki niemy element będzie miał gładką i lśniącą powierzchnię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here