Szukając prezentu dla dziecka należy się przed wszystkim kierować rozsądkiem. Jeśli nabywamy coś dla własnego malucha, to najczęściej wiemy dokładnie w co należy celować. Wiemy z czego ucieszy się nasze dziecko, znamy jego zainteresowania i marzenia. Mamy więc łatwe zadanie. Jeśli zabawka ma być przeznaczona dla innego brzdąca, warto przed zakupem zasięgnąć opinii opiekunów.

Najgorszym wyjściem jest oczywiście bezrefleksyjne uleganie modzie

Niestety biznes zabawkowy stosuje masę metod, które mają przyciągnąć naszą uwagę i zachęcić do kupna konkretnego produktu. Te marketingowe sztuczki grają na naszych emocjach, wykorzystują dane pochodzące z bardzo zaawansowanych badań nad ludzką psychiką, percepcją, spostrzeganiem i myśleniem. Teoretycznie w dzisiejszych czasach każdy z nas jest już w pełni świadomy mechanizmów reklamy i handlu, ale okazuje się, że zupełnie nie wpływa to nasze zachowanie w praktyce.

W okresie świątecznym można szczególnie wyraźnie zaobserwować te mechanizmy, które zmuszają nas do robienia ogromnych, nieprzemyślanych zakupów. Jest to przede wszystkim głośna reklama, która atakuje człowieka z każdej możliwej strony. Raczej nie mamy szans orze nią uciec w dzisiejszych czasach.

Jedyną metodą uniknięcie poddanie się jej działaniu jest sukcesywna praca nad własna odpornością. Ale nie jest to łatwe, bo reklamy są dziś piękne i grają na naszych uczuciach jak nigdy wcześniej. Nęcą sielskimi obrazami, cudownymi kompozycjami, błogą muzyką i bogactwem oferty. Jeśli dorosły tak łatwo ulega urokom marketingu, to nie ma co się dziwić naszym dzieciakom.

A producenci prześcigają się dziś w wymyślaniu coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie zabawek twierdząc, że mogą one zintensyfikować rozwój maluchów. Ale to niestety mit, o czym opowiemy za chwile. Przed świętami następuje wysyp nowych reklam zabawek dla dzieci w każdym wieku. Najgorsze jest to, że są one emitowane najczęściej w trakcie puszczania bajek, czy programów dziecięcych. Gdy maluch naogląda się takich reklam, zapragnie mieć dokładnie wszystko, co właśnie ujrzał na ekranie telewizora. Każdy rodzić zna tę sytuację bardzo dokładnie.

prezenty dla dzieci

I nie chodzi teraz o to, aby zupełnie odciąć dziecko od mediów, bo to ani niemożliwe, ani nie dobre dla jego rozwoju. Najważniejsza jest odpowiednia selekcja. Nie wszystko to, co jest promowane w telewizji to samo zło. Ale oryginalne prezenty dla dzieci, zawsze powinny być zakupem przemyślanych, a nie ślepym uleganiem modom i aktualnie panującym trendom. Dobrze, jeśli nasz podarek trafi w gusta dziecka, dlatego zawsze należy zrobić odpowiedni wywiad. Ale nie oznacza to, że nie można zaproponować maluchowi czegoś nowego. Oryginalny prezent może rozbudzi w nim nowe zainteresowania, dziecko odkryje nowe pasje.

Jest wiele takich zabawek, które naprawdę świetnie wspomagają rozwój dziecka

I nie muszą to być przedmioty stricte edukacyjne, bo dziecko przecież uczy się głównie poprzez zabawę. I tu do dochodzimy do sedna. Nowoczesne zabawki, które mają tak wiele funkcji, iż ciężko je w ogólne zliczyć nawet dorosłemu, tak naprawdę wcale nie przyczyniają się do rozwoju dziecięcej kreatywności.

Wręcz przeciwnie. Jeśli zabawka robi wszystko sama: sama mówi, płacze, je, śpiewa, siusia, gra, itp., to dziecko nie ma tu już w zasadzie nic do zrobienia. Taka wielofunkcyjna, kolorowa zabawka będzie atrakcyjna przez pierwsze kilka godzin. Potem najprawdopodobniej wyląduje w kącie, bo pokaże już dosłownie wszystko co potrafi.

prezent zabawka

Tym czasem nasze dziecko, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje bodźców i doświadczeń, które pobudzą je do samodzielnego działania. Jeśli już chcemy, aby nasz prezent był oryginalny, to zainwestujmy w oryginalny, ale i pożyteczny gadżet. Praktyczność wcale przecież nie wyklucza oryginalności i podążania z duchem czasu. Na szczęście dziś świadomość społeczeństwa rośnie i do mody wracają klasyczne zabawki, które pamiętamy świetnie nawet z własnego dzieciństwa.

Świetnym pomysłem na urodzinowy prezent są gry planszowe. Dziś znajdziemy w sklepach propozycje dla dzieci w każdym wieku, nawet dla tych najmłodszych. Gry planszowe to jedne z najbardziej pożyteczne prezenty dla maluchów.

Rozwijają jego zdolności manualne, plastyczne, zdolność logicznego myślenia, kojarzenia, szeregowania.Są przy tym bardzo atrakcyjne, kolorowe, i wciągające. Każde dziecko na pewno ucieszy się z takiego prezentu. Tym bardziej, że gry planszowe są teraz bardzo na czasie i wybór jest naprawdę ogromny. Gry są dostosowane do wieku i możliwości umysłowych maluchów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here