Przedłużacz – jaki i dlaczego wybrać?

0
694

Większość urządzeń, z których korzystamy w naszym domu, jest zasilanych prądem, dlatego dobrze jest zadbać o odpowiednią ilość gniazdek w ścianach. Kiedy jednak niespodziewanie pojawia się problem braku miejsc do podpięcia, z odsieczą przybywa on – przedłużacz. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie – zapraszamy!

Cała prawda o przedłużaczach

Chcesz kupić przedłużacz i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? To proste! Zastanów się, czy ma Ci służyć w domu, czy potrzebujesz go użyć np. w ogrodzie. Kiedy w pomieszczeniach braknie nam gniazdek, wystarczy sięgnąć po klasyczną listwę, którą znamy np. z biur. Tego typu przedłużacze sprawdzą się w strefie telewizyjnej, gdzie konieczne jest podpięcie wielu urządzeń, ale też nie sposób się bez nich obejść, jeśli planujemy podłączenie stacjonarnego komputera wraz z monitorami.

Inaczej ma się sprawa, jeśli konieczne jest użycie przedłużacza poza murami domu. Oświetlenie domu, podłączenie kosiarki, czy zraszacza, wymagają urządzenia większego kalibru. Duży wybór przedłużaczy na bricomarche.pl umożliwia znalezienie modelu ogrodowego, dzięki któremu zasilimy nawet nieosłonięte przed wilgocią przedmioty. Urządzenia mogą przypominać listwy, ale znajdziemy też rozwijane propozycje bębnowe, które znacznie lepiej sprawdzą się przy dużych odległościach.

Jeśli planujemy większe prace budowlane, dobrze będzie rozejrzeć się za przedłużaczem siłowym, zwanym inaczej trójfazowym. Jest on przeznaczony do użytku profesjonalnego, ponieważ umożliwia podłączenie maszyn i urządzeń, które potrzebują większego napięcia niż to, którym dysponujemy w gniazdkach.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzemy przedłużacz, należy dokładnie poznać jego specyfikację. Pierwszym ważnym elementem jest ilość gniazdek. Zawsze lepiej wziąć model z zapasem, ale też nie ma co przesadzać. Jeśli potrzebujemy wyłącznie dwóch dodatkowych punktów w okolicy łóżka, nonsensem byłby zakup przedłużacza z 10 wtykami, gdyż to tylko niepotrzebnie zagraci przestrzeń. Warto zwrócić uwagę, czy upatrzony model posiada opcję uziemienia, gdyż jest to znacznie bezpieczniejsze, niż wersja bez. Dobrze też, gdy ma wbudowany wyłącznik – w  razie przepięcia unikniemy wybicia korków.

Kolejnym ważnym aspektem jest długość przewodu. Zarówno za krótki, jak i zbyt długi nie będzie dobrym pomysłem. Zwijające się, nieestetyczne kable nigdy nie wyglądają dobrze. Jeśli mają być wykorzystywane na świeżym powietrzu, powinny być odpowiednio zaizolowane: symbol W oznacza modele do domów, RR możliwość użycia na zewnątrz, a RN możliwość użycia specjalistycznego. Należy także zwrócić uwagę na klasę szczelności, gdyż świadczy ona o odporności przedłużacza na wilgoć, czy pyłki.

Duży wybór przedłużaczy na bricomarche.pl gwarantuje, że każdy znajdzie idealną opcję dla siebie. Aby uniknąć przepięć i ewentualnego odcięcia zasilania, konieczne jest dostosowanie wymiarów przewodu do obciążenia. Do urządzeń o znacznej mocy zaleca się stosowanie modeli trzyżyłowych – im więcej żył, tym mniejsza szansa, że urządzenie odmówi posłuszeństwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here