Dzieci wymagają stałej opieki, a przede wszystkim dbania o ich zdrowie. Każdy rodzic musi pamiętać o regularnych wizytach u pediatry. Kluczowe są nie tylko badania, ale także obowiązkowe szczepienia, a w razie jakiejkolwiek choroby – doprowadzenie leczenia do samego końca. Pamiętajmy, że maluchy nie są wszystkiego świadome, a tym bardziej nie potrafią stwierdzić, co im tak naprawdę dolega. W przypadku małych dzieci najważniejsze są obserwacje.

Powinny zaniepokoić nas odmienne zachowania, ciągły płacz, podwyższona temperatura, czy też brak apetytu i niewystarczająca ilość snu. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą już same zgłaszać nieprzyjemne dolegliwości. Należy zatem zawsze wysłuchać pociechę, a w razie potrzeby dopytać o najważniejsze szczegóły. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na bóle, podwyższoną temperaturę oraz zachowania, które odbiegają od normy.

Nawet z pozoru błahe dolegliwości mogą być kluczowe w tym, aby rozpoznać schorzenie i odpowiednio je leczyć. Im więcej informacji przekażemy lekarzowi, tym większa szansa na trafną diagnozę. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach musimy działać szybko. W stanach, które zagrażają życiu dziecka należy udać się od razu na pogotowie.

Jednym ze schorzeń, które występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych jest refluks. W przypadku niemowlaków jest to bardzo częsta przypadłość, która najczęściej nie wymaga leczenia. Dzieje się tak, ponieważ organizm i narządy dziecka cały czas się kształtują i nie są jeszcze przystosowane do wszystkich działań. Warto jednak udać się do lekarza, który stwierdzi, czy dana przypadłość wymaga jedynie obserwacji, czy też dodatkowego leczenia.

Refluks u dzieci – objawy

Wśród niepokojących dolegliwości znajdziemy: zgagę, odbijanie, nieprzyjemny zapach z ust, bolesne połykanie, uczucie pełności w nadbrzuszu, czy też wszelkie zaburzenia połykania. Dodatkowo oprócz tego możemy zauważyć u dziecka inne objawy, które mogą być przypisywane do innych chorób. Jest to suchy kaszel, świszczący oddech, chrypka, a nawet próchnica. W pierwszych miesiącach życia dziecka charakterystyczne jest ulewanie. Należy wziąć pod uwagę sprzyjające czynniki takie jak na przykład zbyt duża ilość pokarmu, czy też ułożenie na plecach.

dziecko

U starszych dzieci objawy są bardzo podobne do tych, z którymi spotykają się osoby dorosłe. Warto zatem cały czas obserwować pociechę, a każdy ból zgłaszać lekarzowi. Dzięki temu dowiemy się o dalszych krokach, które warto podjąć. Badania, które przydają się w diagnostyce to przede wszystkim: RTG, badanie endoskopowe czy też pH-metria. Jeżeli okaże się, że dziecko zmaga się z refluksem, to kluczowa będzie zmiana diety i dotychczasowych nawyków. Skuteczne może okazać się wprowadzenie zdrowych i świeżych produktów oraz zmniejszenie objętości posiłków.

Jeżeli takie działania nie przynoszą rezultatów, to lekarz może dodatkowo przepisać leki, które poprawiają funkcjonowanie górnego układu pokarmowego. Kluczowa jest obserwacja oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty. Pamiętajmy, że w przypadku stwierdzonej choroby ważne są także kontrolne wizyty oraz zgłaszanie dodatkowych nieprawidłowości.

Dzięki temu dziecko będzie mogło przyjmować odpowiednie leki i poczuje się znacznie lepiej. W przypadku refluksu konieczne jest ograniczenie tłustych, kwaśny oraz tłustych potraw. Szkodliwe mogą być także gazowane napoje i płyny, które zawierają kofeinę. Dodatkowo dobrze jest, gdy dziecko spożywa około 5-6 posiłków dziennie, zamiast trzech obfitych, urozmaiconych dań. W niektórych przypadkach kluczowe jest ograniczenie słodyczy i złych nawyków.

refluks u dzieci

Każde dziecko zasługuje na wszystko co najlepsze. Jako rodzice musimy wiedzieć, że każda pociecha, bez względu na wiek może zachorować. Szczególnie niebezpieczne mogą być schorzenia w wieku niemowlęcym, ponieważ wtedy sami musimy ocenić sytuację i stan dziecka. W przypadku starszych pociech warto dopytywać o samopoczucie, a przy tym zadbać o bezpieczne warunki. Bardzo dobrze jest, gdy od początku nauczymy dziecko zdrowych nawyków, dzięki którym uniknie poważniejszych schorzeń.

Nie wolno bagatelizować żadnych dolegliwości. Im szybciej wybierzemy się do lekarza, tym prędzej pozbędziemy się problemu. W niektórych przypadkach wystarczy tylko stała obserwacja, dodatkowa aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich działań to warto poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Więcej informacji przeczytamy także w internecie, w książkach, czy też poradnikach. Dzięki temu zapoznamy się z dolegliwościami i uchronimy dziecko przed niebezpieczeństwem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here