W pewnym momencie swojego życia, każda kobieta myśli o powiększeniu swojej rodziny, myśli o dziecku. Niektóre przygotowują się do tego bardzo długo poprzedzając zajście w ciąże serią badań, a inne idą na tak zwany „żywioł”, wychodząc z założenia będzie co ma być.

Niezależnie do której grupy się należy okres oczekiwania na przyjście na świat maleństwa jest poprzedzone czterdziestoma tygodniami ciąży (tu trzeba zaznaczyć, że przyjmuje się czterdzieści tygodni, jednak poród może wystąpić wcześniej, i równie dobrze później).
Wszystkie młode mamy bez wyjątku w czasie ciąży zetknął się z trzema trymestrami ciąży.

Pierwszy jest stosunkowo nieprzyjemny dla kobiety ze względu na występujące objawy takie jak wymioty, nudności, zawroty głowy, wyostrzona wrażliwość na zapachy, senność, osłabienie. Niektóre Panie mają bardziej nasilone objawy, niektóre mniej. Zazwyczaj mijają wraz z końcem pierwszego trymestru, który trwa do końca dwunastego tygodnia.

W trzynastym tygodniu do dwudziestego szóstego tygodnia kobieta jest w drugim trymestrze. Podczas tego okresu. przyszłą mama czuje się już znacznie lepiej, mijają w większości wszystkie nieprzyjemne objawy występujące na początkowym etapie ciąży. Po trzynastym tygodniu kobieta zaczyna się cieszyć ciążą, a nie zastanawia się czy zdąży do toalety zanim zaczną się nudności. Drugi trymestr jest najlepszym okresem, aby zacząć przygotowywać wyprawkę dla jak i pokój dla maleństwa, ponieważ brzuch nie jest jeszcze tak duży i nie przeszkadza w codziennych czynnościach.

Jeżeli przyszli rodzice chcą gdzieś wyjechać na wakacje to ten czas również jest najlepszy. Wiele matek, zwłaszcza tych, które będą rodzić po raz pierwszy zastanawia się nad hasłem szkoła rodzenia – kiedy ??? Otóż również najlepszym okresem będzie drugi trymestr. Warto skorzystać z takiej możliwości, zwłaszcza, że w większości miast takie zajęcia są prowadzone bezpłatnie. Podczas uczęszczania na takie zajęcia można się bardzo wiele dowiedzieć i nauczyć.

szkoła rodzenia

Są one prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę: położne, doradcę laktacyjnego, pielęgniarkę, lekarza położnika i innych. Omówią oni z wami co spakować do szpitalnej torby dla dziecka i dla mamy, jak kąpać dziecko ze specjalnym uwzględnieniem miejsc intymnych, kikuta pępuszka, twarzy i uszu. Omówią i przygotują nas do porodu przynajmniej pod względem merytorycznym, opiszą fazy zbliżającego się porodu i doradzą jakie techniki stosować aby radzić sobie z bólami porodowymi.

Przyjście na świat maleństwa jest bardzo ogromnym przeżyciem dla kobiety, dlatego ważne jest aby mężczyzna ją wspierał w tym etapie, dlatego istotne jest aby i on uczestniczył w wyżej wymienionych zajęciach. Doradza laktacyjny omówi sposoby karmienia piersią i dietę matki karmiącej. To tylko przykładowe tematy poruszane podczas spotkań, prawda jest tak, że jest ich o wiele wiele więcej.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że trwają one nawet po dwie trzy godziny podczas których kobieta w ciąży musi siedzieć, dlatego najlepszym okresem jest właśnie połowa ciąży, gdzie taki wysiłek nie wpłynie znacząco na stan zdrowia mamy.

Kolejnym i już ostatnim etapem jaki czeka rodziców przed narodzinami ich upragnionego dziecka jest trzeci trymestr, który trwa od dwudziestego siódmego tygodnia do końca ciąży czyli do czterdziestego tygodnia. W tym czasie również występuje spadek energii u młodej mamy, jest to głównie spowodowane wciąż rosnącym brzuchem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zaczynają się bóle pleców oraz zaburzenia równowago, ponieważ zmienił się ośrodek ciężkości.

kobieta w ciąży

Problemy z ubieraniem obuwia, opuchnięte stopy i dłonie czy coś wam to mówi??? Pewnie, że tak opuchlizna dotyka dziewięćdziesiąt dziewięć procent Pań w ciąży. Do tego dochodzą problemy ze spaniem, przez większy rozmiar brzucha kobiecie ciężko się wysypiać ponieważ nie wie w jakiej pozycji się ułożyć. W tym przypadku najlepiej będzie spać na lewym boku z poduszką włożoną między nogi. W nocy jak i również w dzień dochodzi problem częstych wizyt w toalecie, spowodowanych powiększającą się macicą, która uciska na pęcherz moczowy.

Przyjście na świat maleństwa jest bardzo pięknym i ważnym etapem w żuciu rodziców, jednak poprzedzone jest pewnymi wyrzeczeniami i niedogodnościami, które mimo wszystko są do zaakceptowania. Należy pamiętać, że ciąża to nie choroba, ale mimo wszystko trzeba o siebie zadbać, bo teraz kobieta jest w tak zwanym „dwupaku” i musi myśleć nie tylko o sobie ale i o maleństwie. Można wszystko ale z zachowaniem zdrowego rozsądku. Nie należy brać sobie na barki więcej niż jesteśmy w stanie udźwignąć. Ciąża to jest najlepszy moment aby zacząć prosić o pomoc innych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKarmienie dojelitowe
Następny artykułPoród domowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here