Każde dziecko już od pierwszych miesięcy życia powinno mieć zapewnioną odpowiednią formę zabawy. Aktywność tego typu ma ogromny wpływ na dalszy rozwój malucha. Gdy dziecko ma kilkanaście miesięcy, często przez część dnia przebywa w żłobku. Tam również ma możliwość spędzania czasu w ciekawy sposób, na dodatek w gronie rówieśników, co przecież sprzyja socjalizacji i kształci wiele cech charakteru.

Zabawy dla dzieci w żłobku są szczególnie istotne, zwłaszcza że prowadzą je osoby z wykształceniem pedagogicznym, które doskonale znają potrzeby maluchów w określonym wieku, a całość często organizują w niezwykle kreatywny sposób. Dobrze jednak, aby również rodzice, spędzając czas ze swymi pociechami, bawili się z nimi.

Sprzyja to nie tylko rozwojowi malucha, ale także zacieśnianiu więzi rodzinnych, budowaniu relacji, zaufania i tworzeniu wspomnień. Warto zatem poznać pomysły na zabawy dla dzieci w żłobku. Rodzicom niekiedy brak weny, dlatego można wesprzeć się poznanymi metodami na spędzanie czasu z własnym maluchem.

Zabawy dla dzieci w żłobku mają za zadanie spełnić szereg określonych ról

Nie są jedynie sposobem na zajęcie czymś malucha – ich funkcja jest o wiele ważniejsza. Dziecko w wieku około dwóch lat chłonie wszystko niczym gąbka, jest ciekawe otaczającego świata, wykazuje wiele chęci do działania, duże zainteresowanie wieloma rzeczami, szybko przyswaja wiedzę, a każda rzecz, której nauczy się na tym etapie, zaprocentuje w przyszłości. Trzeba zatem uświadomić sobie, że zabawy dla dzieci w żłobku powinny rozwijać na wielu płaszczyznach, dostarczać bodźców, uruchamiać wszystkie zmysły. Stymulacja rozwoju małego człowieka – to kluczowa rola zajęć tego rodzaju.

zabawka

Zwykle typowe zabawy dla dzieci w żłobku można podzielić na kilka typów, m.in. plastyczne, muzyczne, ruchowe. Wszystkie działania, które zaproponuje się maluchowi, powinny być umiejętnie dostosowane do jego wieku. Jeśli dana aktywność przekracza możliwości, wówczas dziecko nie zechce brać w niej udziału i szybko z niego zrezygnuje. Jak więc bawić się z dwulatkami? Warto wykorzystać jego energię w zabawach ruchowych. Można do tego wykorzystać piłeczki lub balony, które świetnie nadają się do podrzucania, kopania, łapania.

Dzieci uwielbiają również klasyczne zabawy, np. w berka i chowanego. Nie zaszkodzi także prosta gimnastyka czy próby naśladowania nawzajem własnych ruchów. Doskonale sprawdzają również tradycyjne zabawy, które połączone są z elementami muzyki, tańca i śpiewu, czyli „Kółko graniaste”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, czy „My jesteśmy krasnoludki”. Nie tylko umuzykalniają, ale również rozwijają pamięć oraz sprawność i koordynację ruchową.

Dzieci uwielbiają przecież wszystko, co związane z muzyką, dlatego można uczyć je innych piosenek, a także zapoznawać z instrumentami i dźwiękami. Niekoniecznie muszą to być profesjonalne sprzęty – poza prostym bębenkiem czy tamburynem można wspólnie wykonać domowej roboty instrument, np. grzechotkę w postaci napełnionej ziarnami grochu puszki czy butelki z piaskiem.

Zabawy dla dzieci w żłobku powinny rozbudzać ciekawość i pokazywać proste rzeczy dotyczące otaczającego świata. Stymulacja rozwoju dwulatka może tu następować poprzez zajęcia z wykorzystaniem np. wody, ryżu, piasku, kulek z papieru. Możliwości jest mnóstwo – przedmioty te nadają się do przelewania, przesypywania, gniecenia, układania, wrzucania do kubeczków. Warto także zapoznawać maluchy z różnymi zapachami, fakturami, barwami.

dziecko w żłobku

Bardzo ważne są na pewno zabawy plastyczne

Rysowanie, malowanie, wydzieranie z papieru, lepienie z plasteliny doskonale rozwijają małą motorykę i zaprocentują przy nieco późniejszej nauce pisania. Nie można zapomnieć również o tym, że ogromną rolę w rozwoju maluchów odgrywa literatura. Czytanie to doskonały sposób na spędzanie czasu, który wpływa na wyobraźnię, skupienie uwagi, uwrażliwianie, myślenie, a także naukę nowych słów, co przecież jest bardzo istotne na tym etapie życia.

Trzeba również pamiętać, że zabawy dla dzieci w żłobku często odbywają się przy wykorzystaniu zwykłych klocków, układanek, puzzli, pacynek. Typowe zabawki, które posiada każdy maluch, również mogą nauczyć wielu rzeczy.

Układanie wieży z klocków ćwiczy koordynację, cierpliwość, myślenie przyczynowo-skutkowe; lalki i misie uczą odgrywania ról społecznych, natomiast pacynki wykorzystać można do rozwijania fantazji i kreatywności. Nie można również zapominać, że zabawy dla dzieci w żłobku muszą przynajmniej częściowo odbywać się na świeżym powietrzu. Ładna pogoda sprzyja również spacerom i poznawaniu otaczającego świata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here