Wychowanie dziecka jest bardzo ważne, dlatego musimy zwracać uwagę na potrzeby pociechy. Każdy maluch wymaga uwagi oraz chce czuć się bezpiecznie i pewnie w swoim domu. Rodzice powinni zadbać o to, aby szkrabowi niczego nie brakowało. W najwcześniejszych miesiącach życia malucha każdy opiekun ma najwięcej obowiązków. To wtedy dokładniej poznajemy dziecko, a także zwracamy uwagę na jego ruchy, mimikę i zachowania.

Bardzo ważne jest, aby odróżnić zdrowe, prawidłowe ruchy, od odmiennego zachowania, które może sygnalizować, że w organizmie malucha rozwija się jakaś choroba. Powinniśmy zwracać uwagę na to kiedy, jak długo i jak często dziecko płacze. Niekiedy spowodowane jest to głodem, domaganiem się uwagi, czy też zmęczeniem, jednak musimy wziąć pod uwagę także inne czynniki. W pomieszczeniu, gdzie przebywa pociecha nie może być ani za ciepło, ani za zimno.

Dzięki temu maluch będzie zdrowy. Niektórzy rodzice myślą, że maluch potrzebuje wyższej temperatury, aby się nie zaziębił. Jest to jednak błędne przekonanie. Szczególnie w sezonie grzewczym musimy uważać na temperaturę w pokojach, która nie powinna przekraczać 22 stopni. Suche powietrze niekorzystnie wpływa na śluzówki małego dziecka, dlatego warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza.

Jeżeli zapewnimy pociesze odpowiednie warunki, to będziemy mogli cieszyć się z jego prawidłowego rozwoju. Jednym z pierwszych najbardziej oczekiwanych momentów jest wymówienie przez szkraba pierwszych słów. Musimy wiedzieć, że dziecko w pierwszych miesiącach może komunikować się na zupełnie różne sposoby. Na początku zauważymy najczęściej pojedyncze samogłoski takie jak „a” lub „e”. Około 4 i 5 miesiąca zauważymy, że szkrab powtarza proste dźwięki takie jak „prr” czy też „mmm”.

Już około 6-8 miesiąca usłyszymy proste sylaby takie jak „da-da”. Kiedy dziecko mówi mama? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre szkraby pierwsze wyrazy tworzą już około 6 miesiąca, a inne odezwą się dopiero po ukończeniu roczku. Słowo „mama” usłyszymy zazwyczaj około 12 miesiąca lub nieco później. Powinniśmy jednak cieszyć się z każdej sylaby, które wypowiada dziecko. Oznacza to bowiem, że maluch rozwija się prawidłowo i stara się powtarzać zasłyszane dźwięki.

dzieci w wieku przedszkolnym

Rodzice potrafią zapamiętać najważniejsze chwile z życia każdego dziecka

Pierwsze wypowiedziane słowo, czy też miesiąc, w którym szkrab zaczyna chodzić jest wyjątkowym czasem. Jeżeli mimo upływu czasu nie słyszymy żadnych dźwięków to warto zwrócić się o pomoc do lekarza. W niektórych przypadkach musimy odczekać po prostu dłuższy okres, jednak warto zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości. Szybka diagnoza pomoże w podjęciu odpowiedniego leczenia. Dzięki temu dziecko poczuje się lepiej, a także będzie mogło tworzyć nowe słowa. Około 2 i 3 roku życia dziecko uczy się wiele nowych wyrażeń.

Z czasem nauczy się budować proste zdania i łączyć wszystko w całość. W tym okresie warto rozmawiać z dzieckiem, czytać książki i śpiewać piosenki. Dzięki temu maluch szybciej przyswoi dźwięki i nowe wyrażenia. Im dziecko będzie starsze, tym więcej nauki będzie potrzebowało. Warto korzystać z dodatkowych pomocy, dzięki którym ułatwimy sobie zadanie. Na początek wystarczy kilka książek, które będziemy czytać dziecku przed snem.

W wieku przedszkolnym szkrab pozna ciekawe wierszyki, piosenki i zabawy, dzięki którym zapamięta nowe zdania i nauczy się prawidłowo używać słów. Bardzo ważne są ćwiczenia. Należy poświęcać dziecku jak najwięcej wolnych chwil i wytłumaczyć mu znaczenie poszczególnych wyrazów. Jest to bardzo ważne, aby maluch posługiwał się w przyszłości słowami, których znaczenie jest dla niego jasne.

pani w przedszkolu

Małe dzieci zadają dużo pytań, ponieważ są ciekawe świata

. Warto uświadamiać je, a przy tym korzystać z rozrywek i nauki, która utrwali zdobyte już wiadomości. Jeżeli zauważymy, że dziecko niechętnie rozmawia, to warto zachęcić je ulubionymi zabawami. Trudne zdania i wyrażenia możemy wpleść we wspólną zabawę, dzięki czemu dziecko lepiej zapamięta wypowiadane kwestie. Bardzo pomocne są również bajki i piosenki dla najmłodszych. Z początku warto wybierać zrozumiałe dialogi, które opierają się na podstawowych zwrotach.

Z czasem będziemy mogli wybierać bardziej rozbudowane i ciekawsze propozycje. Im więcej zagadnień dziecko pozna, tym lepiej poradzi sobie na dalszych etapach nauki. Wszystkie wiadomości, które szkrab zdobywa w szkole powinny być cały czas powtarzane i ćwiczone. Dziecko jest w stanie zapamiętać naprawdę wiele, a w najwcześniejszych latach życia uczy się najszybciej. Warto zatem wykorzystać ten czas i dać szansę maluchowi na rozwój.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here