Mata karpiowa jest nieocenionym elementem wyposażenia wśród wszystkich wędkarzy, którzy mają zamiar złapać rybę i wypuścić ją z powrotem do wody. Wspomniana mata pełni swego rodzaju funkcję ochronną, ponieważ ryba trafia do łowiska w całości i bez jakichkolwiek obrażeń. Oczywiście kluczowe jest to, aby wybrać idealny model i sugerować się wyłącznie najistotniejszymi parametrami.

Czym jest mata karpiowa?

Profesjonalnie wykonana mata karpiowa to specjalny rodzaj legowiska dla ryb, w którym ryba jest umieszczana tuż po jej złowieniu. Coraz większe grono wędkarzy odchodzi od pomysłu wyrzucania ryb prosto na piasek lub trawę, ponieważ może to doprowadzić do groźnych następstw. Ryba jest w tym momencie zestresowana i naraża się na szwank jej zdrowie. Matę wykonuje się ze starannie dobranych materiałów, wykazujących się brakiem ostrych elementów.

Jednym z najpopularniejszych modeli jest mata karpiowa pompowana. W tym zakresie wykorzystuje się powietrze. Ostateczny wybór zależy oczywiście od wielkości złowionych ryb oraz indywidualnych upodobań wędkarzy.

Po co mata karpiowa?

Regularne korzystanie z mat karpiowych ma bardzo duży sens, ponieważ wędkarze dbają w ten sposób o bezpieczeństwo łowionych ryb. Mata karpiowa dmuchana ma za zadanie:

  • zwiększyć komfort ryby,
  • ochronić śluz otaczający rybę,
  • zapobiegać uszkodzeniom skóry u ryb.

Z takich zadań mata wywiązuje się doskonale, dlatego na tego typu rozwiązania stawia obecnie bardzo duża grupa wędkarzy. Ryba nie jest poddawana zbyt dużym przeciążeniom i w krótkim czasie znajdzie się w wodzie. Równie ważnym elementem w wyposażeniu wędkarza są gotowe przypony karpiowe, które znacznie ułatwiają zaplanowane wcześniej połowy.

Jaką matę karpiową wybrać?

Najwięcej trudności zainteresowanym osobom sprawia dobranie maty karpiowej. Ciekawą opcją są maty z uchwytami, tak aby nie narazić ryby na żadne niebezpieczeństwo i upadek z dużej wysokości. Przydatna okaże się mata karpiowa z miarką, dzięki której wędkarze ekspresowo zmierzą złowioną rybę i będą mogli sobie zapisać uzyskany wynik w indywidualnie prowadzonym notatniku.

Alternatywnym rozwiązaniem jest mata karpiowa do ważenia, która ma na celu szybkie zważenie konkretnej ryby. Istotnym kryterium jest również materiał maty karpiowej. Najlepiej wybierać produkty stworzone z materiałów syntetycznych, z dodatkowymi amortyzatorami. Na całe szczęście poszczególne modele nie należą do najdroższych, a można z nich korzystać przez dłuższy czas.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here