Niezbędnym elementem kanalizacji telekomunikacyjnej są studnie ułatwiające dostęp do rur, którymi biegną kable. Zastosowanie studni zależy od funkcji, jaką ma spełniać, jednak podstawowym jej zadaniem jest umożliwienie pracy z okablowaniem.
Czym jest studnia telekomunikacyjna?
Studnia to ważny obiekt, w którym łączą się rury doprowadzające do budynku kable telekomunikacyjne, światłowodowe lub teletechniczne. Może być wykonana z betonu zbrojonego lub z tworzywa sztucznego, który jest doskonałą alternatywą dla ciężkich studni tradycyjnych.
Studnie mogą być umieszczone przy budynku lub jako fundament szafy rozdzielczej. Mogą się różnić ilością otworów, od jednego do nawet kilkunastu. Otwory te mieszczą rury o różnej średnicy, od 110 mm w kanalizacji pierwotnej do 32 mm lub 40 mm, w kanalizacji wtórnej.
W zależności od przeznaczenia studni możemy podzielić je na:
- studnie przelotowe, idealne do zabudowy prostych odcinków kanalizacji telekomunikacyjnej;
- studnie rozdzielcze, w tym narożne, służące do wykonania skrętu lub rozgałęzienia kanalizacji kablowej;
- studnie optymalne, uniwersalne, mogące pełnić funkcję studni przelotowych, narożnych lub rozdzielczych;
- studnie magistralne, służące do budowania rozbudowanych, wielootworowych kanalizacji kablowych. Mogą być one proste, przelotowe, lub rozdzielcze, w zależności od planów sieci.
Zastosowanie studni telekomunikacyjnej
Głównym zastosowaniem studni w telekomunikacji jest umożliwienie dotarcia do kabli oraz ułatwienie pracy na kablach. Studnie mogą być bardziej specjalistyczne lub uniwersalne, przygotowane do wykonywania różnych zadań. W studniach wykonuje się prace naprawcze lub konserwacyjne na kablach telekomunikacyjnych. Następuje w nich instalacja, wyciąganie, rozgałęzianie oraz łączenie kabli za pomocą specjalnych muf telekomunikacyjnych.
Wybór odpowiedniej studni
Wybierając studnię, należy zwrócić uwagę na jej wielkość. Powinna być ona odpowiednio duża, by pomieścić w sobie kable z oprzyrządowaniem oraz zapewnić monterowi swobodę ruchów podczas pracy. Najlepiej zaplanować wielkość studni już na etapie tworzenia kanalizacji telekomunikacyjnej, z uwzględnieniem ilości potrzebnych rur. Lepiej wybierać studnie opierając się na przyszłych potrzebach, z uwzględnieniem rozwoju inwestycji. O ile tylko miejsce na to pozwala, warto wybierać studnie pojemniejsze, a przez to wygodniejsze i bardziej bezpieczne dla obsługi.
Należy zadbać, by studnia była zbudowana z odpowiednich materiałów, w sposób solidny i trwały. Powinna być wodoszczelna, dostosowana do konkretnej kanalizacji teletechnicznej oraz dostosowana do różnych rodzajów kabli. Powinna być również odpowiednio zabezpieczona przed osobami postronnymi, uniemożliwiając im dokonanie zniszczeń oraz dostęp do wnętrza.
Studnie telekomunikacyjne to niewidoczny, jednak nieodzowny element sieci telekomunikacyjnej, dzięki której możemy cieszyć się szybkim przesyłaniem oraz odbieraniem danych. Dzięki studniom dostęp do kabli jest łatwiejszy, a ewentualna naprawa krótsza, co przekłada się na jakość usług telekomunikacyjnych.