Wiele osób zaczyna doceniać uprawę warzyw i owoców w tunelach foliowych. Ekologiczne uprawy są coraz bardziej popularne i nie trzeba skupiać się na uprawie w określonym czasie, gdyż znacznie wydłuża się okres wegetacji. Wbrew pozorom poza roślinami ciepłolubnymi, takimi jak pomidory, papryka i ogórki, są również mrozoodporne, które z powodzeniem można uprawiać zimą niekoniecznie w ogrzewanych tunelach foliowych.

Tunele foliowe – jaki wybrać do uprawy w zimowych warunkach?

Tunele foliowe, w których chce się uprawiać mrozoodporne rośliny w zimie powinny mieć solidną konstrukcję. Zatem zaleca się wybór stalowego stelaża, który jest dodatkowo ocynkowany. Dzięki temu nawet przy kontakcie z wilgocią, wywołaną zarówno przez warunki atmosferyczne, jak i podlewanie i wegetację roślin, nie koroduje i można z niego korzystać przez wiele lat. Istotny jest również dobór wytrzymałej folii, aby tunel mógł wytrzymać obciążenie śniegowe.

Jak zaplanować uprawę w tunelu foliowym bez ogrzewania w zimie?

Uprawa warzyw pod osłonami w zimie jest możliwa dzięki dobraniu odpowiednich gatunków częściowo i w pełni mrozoodpornych. Aby ochronić tunel foliowy przed mrozem koniecznie należy zastosować dodatkowe osłony. Można zdecydować się na folię bąbelkową, którą przykrywa się grządki. Innym sposobem, szczególnie w dużych tunelach jest postawienie dodatkowego mniejszego stelaża z folią, który przykrywa uprawy i chroni je przed przymrozkami. Innym pomysłem może być zastosowanie skrzyń ogrodniczych w tunelu foliowym. Dzięki temu można zaplanować różnorodne uprawy roślin, które mają inne wymagania glebowe, a jednocześnie nie są one posadzone bezpośrednio w gruncie, co sprawia, że łatwiej jest zachować optymalne warunki dla danej uprawy. To nie wszystkie sposoby na skuteczną uprawę w tunelu foliowym w zimie, gdyż można zdecydować się na rozłożenie agrotkaniny, dzięki której zachowuje się optymalną wilgotność gleby oraz zapewnia się optymalne warunki termiczne w trakcie wegetacji. Polipropylenowa agrotkanina wspólnie z folią dogrzewa uprawy w czasie mrozów. Dzięki zastosowaniu powyższych metod oraz wybraniu mrozoodpornych gatunków, uprawa w zimie może się udać bez konieczności dogrzewania tunelu. Oczywiście istotne znaczenie ma jego postawienie w miejscu, gdzie najsilniej operuje słońce i jest w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Choć trzeba przyznać, że folia w kwestii ochrony wiatrowej dobrze spełnia swoją rolę.

Co można uprawiać w tunelu foliowym zimą?

Niektóre rośliny są całkowicie odporne na mróz i ich proces wegetacji nie jest zakłócony nawet przy temperaturze minus 15 lub minus 17 stopni Celsjusza. Do takich warzyw można zaliczyć rzodkiewkę. Nie wymaga ona dużej ilości ciepła i po około miesiącu od wysiania jest gotowa do zbiorów. Groch wymaga próchniczej ziemi o dobrze zbilansowanych składnikach mineralnych, jednak podobnie jak rzodkiewka jest mrozoodporny. Blisko miejsca wysiania nasion wbija się palik, po którym może się piąć. Także rośliny zielone można uprawiać w tunelach foliowych zimą. Zarówno roszponka, endywia, jak i rukola świetnie odnajdą się w takich warunkach. Również roślina z gatunku kapustowatych może być uprawiana zimą. Brukselka zawiera wiele cennych właściwości odżywczych, podobnie jak jarmuż, który także z powodzeniem można uprawiać zimą. W tym okresie uprawiać można również chroniący przed infekcjami czosnek, a także doskonałe do aromatycznej zupy pietruszkę i por.

O czym należy pamiętać przy uprawie warzyw zimą?

Jak wiadomo zimą powietrze jest suche, dlatego tunel foliowy należy regularnie przewietrzać. Nie można zapominać również o regularnym podlewaniu roślin, które w tym okresie są wyjątkowo podatne na niedobór wody. Szczególnie wrażliwy jest por. Z kolei w przypadku endywii należy uważać, by gleba nie była zbyt zasobna w wodę. Warto wiedzieć, że proces wegetacji roślin w tunelach foliowych ogrzewanych przebiega szybciej, a lepszy dla nich jest naturalny, nieprzyspieszony okres wegetacji, z odpowiednim dozowaniem ilości dwutlenku węgla, udziału światła oraz wody. Proces fotosyntezy musi przebiegać harmonijnie, aby roślina mogła się dobrze i prawidłowo rozwijać.

Uprawa w tunelu foliowym w zimie, w przypadku niektórych gatunków, jest jak najbardziej możliwa. Oczywiście należy pamiętać o podstawowych zasadach, by zapewnić roślinom optymalne warunki, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

[Głosów:36    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here