Ciemieniucha to bardzo powszechne schorzenie niemowląt. Ten problem skórny najczęściej pojawia się około 8. miesiąca życia, chociaż jest typowy zarówno dla starszych, jak i młodszych maluchów. Czym dokładnie jest i jak pozbyć się ciemieniuchy na dobre?

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to choroba skórna. Wygląda jak żółtawe łuski, które układają się w całe place na głowie dziecka. Jest dość uciążliwa – nie powoduje problemów ze zdrowiem, ale może swędzieć i wywoływać dyskomfort, jest więc nieprzyjemna dla malucha. Ciemieniucha jest także mało estetyczna – place pojawiają się na owłosionej skórze, ale są bardzo dobrze widoczne.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy nie są do końca znane. Jest ona wypadkową dwóch czynników – nieprawidłowej pielęgnacji skóry i nadmiernego działania gruczołów łojowych. U maluchów są one po prostu niedojrzałe i mogą nadmiernie pracować. W połączeniu ze starymi komórkami skóry tworzą drobne, żółtawe lub złote łuski, które składają się na spore place. Schodzą pod palcem, jednak należy pamiętać, że nie powinno się ich usuwać mechanicznie.

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy

Ciemieniucha to choroba, która pojawia się, kiedy pielęgnacja skóry dziecka nieco szwankuje. Oczywiście nie jest to reguła i czasami problem występuje niezależnie od tego, jak starannie myjesz główkę malucha. Warto pamiętać o stosowaniu specjalistycznych preparatów i delikatnych szamponów.

Co jeszcze jest ważne, żeby powstrzymać ciemieniuchę? Warto pamiętać o wyczesywaniu włosków malucha, a także nie przegrzewać go. Zakładanie czapeczki w ciepłe dni lub w domu to nie jest dobry pomysł. Nawet noworodki powinny mieć czapeczkę tylko na zewnątrz, gdy jest chłodno i po kąpieli.

Jak pozbyć się ciemieniuchy

Czasami jednak mimo wysiłków choroba może się pojawić. Jak pozbyć się ciemieniuchy? Jeśli problem utrzymuje się krócej niż 10 dni, można spróbować domowych sposobów. Jednym z najprostszych jest smarowanie głowy dziecka oliwką. Po 15 minutach tłusta substancja powinna rozpuścić płaty, więc będzie można je szybko usunąć podczas mycia główki, a ewentualne resztki wyczesać.

Możesz także spróbować kąpieli w płatkach owsianych lub otrębach pszennych. Jeśli jednak domowe sposoby nie zadziałają, należy zgłosić się do lekarza i zastosować apteczne specyfiki na ciemieniuchę.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here