Jeśli chce się garaż usytuować w bryle domu musi być on zaplanowany na etapie projektowania. Projektant dopasuje go odpowiednio do całej elewacji według naszych wskazówek co do preferowanych materiałów, aby powstała spójna aranżacja domu. Dlatego wybór bramy garażowej wcale nie musi być trudny, jeśli sugerujemy się tym, co zostało zawarte w projekcie.
Otwieranie bramy garażowej ma znaczenie
Bramy garażowe jak wiadomo mogą otwierać się w różny sposób. Dlatego projektant typ bramy garażowej powinien dopasować do wielkości podjazdu, a także powierzchni samego garażu. Wszystko powinno być zaplanowane tak, aby zapewniało jak największy komfort. Zatem przy dużym podjeździe, można zdecydować się na bramę uchylną. Warto tutaj podkreślić, że tego typu brama również może posiadać napęd elektryczny, co znacznie ułatwia użytkowanie, zwłaszcza zimą. Nie trzeba bowiem wychodzić na mróz, aby otworzyć bramę garażową i wjechać wprost do ocieplonego garażu. Kwestia ocieplenia powinna być sprawą oczywistą, jeśli mamy do czynienia z modnym ostatnio projektowaniem garażu w bryle domu. Brama garażowa ocieplana jest najczęściej pianką poliuretanową. Oczywiście w przypadku mniejszego placu można zdecydować się na bramę garażową segmentową lub rolowaną. Brama rolowana sprawdzi się w garażach o małej kubaturze, gdzie każdy centymetr przestrzeni się liczy i np. pod sufitem są zawieszone półki z oponami, a na ścianie rowery. W takiej sytuacji zamontowanie bramy segmentowej otwieranej do góry lub do boku na prowadnicy jest nie możliwe. Jeśli jednak jest odpowiednia wysokość garażu, a także przestrzeń warto zdecydować się na bramę segmentową, która razem z ociepleniem stanowi najlepszą termoizolację spośród dostępnych opcji.
Brama garażowa – materiał ma znaczenie
Brama garażowa powinna być dopasowana do wyglądu elewacji. Jeśli zdecydujemy się na drewniane okna, to warto również w tym samym kolorze i stylu dobrać bramę garażową albo drewnianą albo drewnopodobną. Podobnie w przypadku okien z PCV wykończonych aluminium, najlepiej dobrać do nich bramę aluminiową. Z kolei w przypadku zaokrąglonych okien z dodatkowymi, dekoracyjnymi podziałami, można zdecydować się na bramę garażową z szybami, utrzymaną w takiej samej stylistyce. Oczywiście jest to dodatek za który trzeba dodatkowo zapłacić, jednak warto go ponieść w imię harmonijnej aranżacji.
Cennik bram garażowych – funkcjonalność ma znaczenie
Dla każdego istotną rolę ma funkcjonalność i łatwość w obsłudze, dlatego najlepiej zdecydować się na bramę garażową z napędem. Cena napędu zależna będzie od wymiarów i ciężaru bramy, a także cykli, które wytrzymuje napęd, innymi słowy częstotliwości jego użytkowania. Ponadto warto wyposażyć bramę w fotokomórkę zwiększającą bezpieczeństwo użytkowania, a także rygiel mocujący, który z kolei ma właściwości antywłamaniowe. Dla każdego inny aspekt może być istotny i pod tym kątem należy dobierać wszelkie funkcje dodatkowe, jakie powinna posiadać brama garażowa.