Rynek jest przepełniony wieloma rodzajami alkomatów do wyboru. Niektóre są bardzo zaawansowane, inne mniej. Aby jednak alkomat działał prawidłowo należy wiedzieć jak go używać, jak o niego dbać, a także na czym polega kalibracja alkomatu.

Jak wybrać alkomat?

Alkomaty wyposażone są w specjalne czujniki, dzięki którym możliwy jest pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia możemy podzielić na alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, które są tanie, proste w obsłudze ale nie zbyt dokładne, a także te z sensorem elektrochemicznym, które służą głównie do użytku przez policję. Istnieją również alkomaty z sensorem spektrometrycznym, są to urządzenia stacjonarne, dają wiarygodne wyniki, rezultaty i mogą stanowić dowód w sprawach sądowych. Wybierając alkomat należy zwrócić uwagę na:

– wielkość czujnika,
– tryb pracy,
– zakres pomiaru,
– ilość pomiarów,
– ustnik,
– wyświetlacz.

W jaki sposób przechowywać alkomat?

Na początku używania alkomatu zapoznaj się z instrukcją obsługi. Nie każde urządzenie używa się w ten sam sposób. Większość z nich może być przechowywana w określonej temperaturze. Najlepiej jednak urządzenie trzymać w temperaturze pokojowej, wówczas czujnik będzie długo działał jak należy. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest fakt, że nie należy przechowywać tego sprzętu w towarzystwie alkoholi. Opary mogą rozregulować alkomat i skrócić czas użytkowania.

Kalibracja alkomatów – czym jest i o czym należy pamiętać?

Każdy alkomat przeznaczony jest do wykonania ściśle określonej puli pomiarów. Ponadto sensor urządzenia może ulec rozregulowaniu na skutek czynników atmosferycznych. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, aby nie zapominać o regularnych badaniach technicznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wynik alkomatu jest zgodny z rzeczywistością. Kalibracja alkomatu to jedna z czynności serwisowych, która polega na ocenie pracy czujnika i ewentualnej wymianie sensora. Alkomat poddaj się licznym analizom oraz sprawdzana jest czułość pomiarów. Urządzenie po takim przeglądzie jest plombowane i oddawane klientowi.

Kalibracja alkomatu – cena

Ceny usługi kalibracji alkomatu zależne są od modelu urządzenia. Jeżeli jednak urządzenie ulegnie rozległym uszkodzeniom to lepiej nie dokonywać żadnych zmian w sprzęcie na własną rękę. Naprawa alkomatów powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów znających się na tego typu urządzeniach. Może się okazać, że dany serwis specjalizuje się w naprawianiu alkomatów konkretnego typu lub danej marki. Wtedy należy zlecać takie działania w konkretnym punkcie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here