Wzrost i rozwój roślin zależy od kilku czynników. Na pewno jest to odpowiednia temperatura, nasłonecznienie i substancje odżywcze, które zawarte są przede wszystkim w ziemi. Jakie więc powinno być podłoże w ogrodzie, aby rośliny miały dobre warunki do owocowania i kwitnięcia?

Jaka powinna być ziemia w ogrodzie?

Większość gatunków uprawianych w ogrodach potrzebuje ziemi, która jest żyzna, zawiera dużo próchnicy, jest umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Dla rozwoju roślin ważna jest też kwasowość gleby. Większość najlepiej rośnie przy odczynie obojętnym (pH 6,8), ale są też gatunki, które lubują się w glebie kwaśnej ( pH poniżej 6,8). Ważne jest też, aby ziemia miała odpowiednią strukturę. W idealnym podłożu korzenie rozrastają się równomiernie, a takie korzenie aktywnie pobierają wodę z substancjami odżywczymi. W dobrze natlenionej glebie zachodzi rozkład materii organicznej na związki łatwo dostępne dla roślin, poprzez mikroorganizmy i drobne zwierzęta, które są w glebie. Im życie biologiczne jest bogatsze w podłożu, tym lepsza będzie kondycja roślin.

Przeczytaj więcej o tym jak dobrać dobrą ziemię do warzyw: https://ecolive.pl/ziemia-do-warzyw-ktora-wspomoze-twoje-sadzonki.

Czarnoziem – idealna gleba, ale co zrobić, gdy jej nie ma?

Idealnym podłożem dla roślin zarówno pod względem struktury, jak i żyzności są czarnoziemy. Dzięki gruzełkowatej formule ułatwiają one wnikanie tlenu i wody w głębsze warstwy gleby, dzięki czemu korzenie roślin są odżywione, co bezpośrednio przekłada się na piękny wygląd kwiatów na powierzchni. Dobrze zatrzymują wilgoć, chroniąc rośliny ozdobne przed szkodliwym odwodnieniem.

Zawierają w sobie próchnicę, która pełni rolę lepiszcza pomiędzy grudkami, z których czarnoziemy są zbudowane. To właśnie ona decyduje o żyzności gleby i odpowiada za prawidłowy wzrost roślin. Zawarte w niej liczne związki organiczne intensywnie odżywiają kwiaty i krzewy. Próchnica pozwala także na ograniczenie strat substancji mineralnych, które podczas opadów deszczu mogą być z ziemi wypłukiwane. Jednak rzadko kiedy taka ziemia występuję w ogrodach. Dlatego warto ratować się gotowymi produktami, które wcale nie są gorszymi zamiennikami takiej ziemi. Duży wybór takich ziem ma sklep Kronen. Znajdzie się tam mnóstwo rodzai gleb od specjalnie dedykowanych dla warzyw, konkretnych kwiatów czy ziemie ekologiczne. Każda z tych gleb posiada wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin, które będą sadzone.

Ziemię ogrodową zamówisz na naszogrodniczy.pl.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here