Karmienie mlekiem mamy jest zdecydowanie najlepszym sposobem karmienia Twojego dziecka. Pokarm mamy zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze, poprawia trawienie dziecka oraz daje dziecku odporność.

Czasem mówi się, że mleko kobiece to płynne złoto – nic dziwnego, jest to rzecz, której jeszcze nie udało się podrobić.

Całe szczęście, karmienie piersią przestało być czynnością tabu

Społeczeństwa już nie gorszy widok mamy karmiącej w parku, w centrum handlowym czy u lekarza. Ten stan rzeczy powoduje, że kobiety karmią zdecydowanie dłużej, co przynosi dziecku same korzyści. Ale zawsze kobietom nasuwa się w pewnym momencie pytanie: karmienie piersią – jak długo? I tutaj zaczyna się temat rzeka.

Zacznijmy od tego, że w naszym społeczeństwie utarło się, że karmienie piersią kilkulatka to coś złego. O ile dziecko jest małe, nikomu nie przeszkadza to, że mama karmi kobiecym mlekiem. Karmienie roczniaka zwykle jeszcze nie jest negatywnie komentowane, ale przy dwulatku karmionym piersią zaczynają się schody. Najbliżsi pytają, kiedy dziecko przestanie jeść z piersi. Czy nie za długo karmisz. Potem pojawiają się stwierdzenia, że Twoje dziecko jest już za duże, że Twój pokarm jest już niewartościowy dla dziecka, że zaczynasz mu robić krzywdę dając mu dalej jeść z piersi.

Dla młodej mamy te słowa mogą być krzywdzące. Może poczuć się ona złą matką, która dba o swój komfort a nie o dobro dziecka. No bo przecież łatwiej dać dziecku mleko z piersi, niż podać mleko modyfikowane z butelki, które trzeba odpowiednio przygotować (sterylizacja butelki, podgrzanie pokarmu, dobranie proporcji itd.). Mama może poczuć się odosobniona z problemem, ponieważ krytyków jest coraz więcej, a osób przychodzących ze wsparciem coraz mniej.

Co zrobić z karmieniem małego dziecka?

Zacznijmy od tego, że to, jak długo karmisz swoje dziecko to tylko i wyłącznie Twoja sprawa. To Ty jesteś jego mamą i Ty wiesz, co jest dla niego najlepsze. Nie daj sobie wmówić, że Twoje dziecko już nie powinno jeść z piersi, że mleko traci na wartości, czy że dziecko już jest po prostu za duże i nie wypada go w ten sposób karmić. Nic z tych rzeczy. Jeśli czujesz, że powinnaś karmić dalej, to rób to! Nie zważając na to, co mówią inni.

karmienie dziecka

Kiedy dziecko decyduje o końcu karmienia piersią

Czasem bywa tak, że nasze maleństwo samo decyduje, że koniec z mlekiem z piersi. U niektórych dzieci następuje to wcześniej, a niektóre nigdy nie decydują o tym, że mleko z piersi im już nie pasuje. Jednak jeśli nasze dziecko samo zaczyna odrzucać pierś sprawa staje się prostsza. Dlaczego? Dlatego, że nie trzeba przeprowadzać procesu ograniczenia piersi, nie trzeba dziecku jej odmawiać.

Dziecko jej nie chce, mimo Twoich propozycji i już. Wtedy to łagodny koniec karmienia dla dziecka, jednak najczęściej mama bardzo tą sytuację przeżywa. Jeśli Ciebie dotyczy ta sytuacja to nie rób sobie wyrzutów sumienia. To nie tak, że Twoje dziecko już Cię nie potrzebuje, albo mleko mu nie smakuje, ani też nie zrobiłaś nic źle. Po prostu, dziecko tego przestało potrzebować. Jeśli przez jakiś czas mimo tego, że proponujesz pierś dziecku ono nie jest zainteresowane, możesz być pewna, że Wasza mleczna przygoda została zakończona.

Kiedy mama decyduje o końcu karmienia piersią

Przychodzi również taki moment, że mama chce już przestać karmić piersią. Powodów jest dużo: uczucie, że to najwyższy czas na koniec karmienia, zmęczenie karmieniem piersią, złe samopoczucie, powrót do pracy, brak możliwości karmienia lub zanik pokarmu. Ten proces jest trudniejszy zdecydowanie dla obu stron. Dziecko przy piersi czuje się bezpiecznie, często podanie piersi pomaga dziecku zasnąć czy przetrwać nieprzyjemne dolegliwości jak ząbkowanie czy gorączka.

Dziecko pijąc mleko z piersi czuje się dobrze, sprawia mu to przyjemność, że jest blisko matki. Dlatego proces ten trzeba przeprowadzać stopniowo – to znaczy sukcesywnie zmniejszać liczbę karmień w ciągu dnia, aby na koniec zostały tylko karmienia nocne. Potem stopniowo odmawiamy dziecku podania piesi w nocy i tym sposobem dziecko zaczyna się przyzwyczajać do faktu, że już nie będzie karmione piersią.

karmienie piersią - jak długo

Jest to dla niego trudny czas, dziecko może być niespokojne i płaczliwe. Dla mamy to również niełatwe chwile, ponieważ emocje dziecka, które towarzyszą zakończeniu karmienia wpływają także na emocje mamy. W tych chwilach trzeba pamiętać, że podjęło się dobrą decyzję, dla dobra i mamy i dziecka i trzeba w niej wytrwać. Z czasem dziecko zapomni o mleku mamy, a mama będzie mogła odpocząć.

Mimo, że karmienie piersią jest najważniejszą rzeczą w życiu noworodka należy z nią zachować rozsądek. Nie słuchać złotych rad cioć i sąsiadek, robić tak jak się uważa za słuszne. A gdy przyjdzie moment końca karmienia piersią podejść tego procesu spokojnie i starać się być sukcesywnym w swoich działaniach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here