Dopóki sam nie zostałeś rodzicem, dziwiłeś się swoim znajomym, którzy mówili ci o tym, że nie radzą sobie z wychowywaniem swoich malców. Głęboko wierzyłeś w to, byłeś wręcz święcie przekonany, że akurat tobie uda się uniknąć tych wszystkich awantur, które dzieci potrafią wywoływać w sklepach, gdy tylko mama albo tato nie chce im czegoś kupić. Jeśli jednak niegrzeczne dziecko w ostatnim czasie stało się i twoim problemem, teraz próbujesz sobie jakoś z nim poradzić.

Jesteś już tym wszystkim bardzo zmęczony, brakuje ci energii i czujesz się totalnie bezsilny, bo mimo swoich ciągłych starań wciąż nie potrafisz zapanować nad zachowaniem swojej pociechy. Doprowadza cię to do skraju szaleństwa. Mimo iż wiesz, że kary i nagany nie są skutecznym rozwiązaniem takich problemów, sam zacząłeś stosować te metody, bo nie widzisz już żadnej innej drogi.

Pamiętaj jednak, że agresja nigdy nie jest pomocna. Przez nią możesz tylko pogorszyć swoją sytuację – jeżeli na nieprawidłowe zachowanie dziecka zaczniesz reagować krzykiem, nauczysz je tylko tego, że warto się awanturować. Pomyśl zatem, w jakich sytuacjach twoje dziecko staje się najbardziej nieznośne i niegrzeczne. Naucz się sobie z nimi radzić, korzystając tutaj z doświadczenia innych rodziców.

Na pewno sporą trudność sprawiają ci zakupy z dzieckiem

Najchętniej w ogóle nie udawałbyś się z nim do żadnych sklepów, ale czasem nie masz po prostu innego wyjścia – twój partner pracuje do późnych wieczornych godzin, a nie możesz pozostawić malca pod opieką niani czy babci. Musisz po raz kolejny przeżyć to wszystko, czego obawiasz się najbardziej. Wyruszasz ze swoim dzieckiem do sklepu i masz wielką nadzieję, że może akurat tym razem będzie ono grzeczne i spokojne. Oczywiście tak się nie dzieje.

Po raz kolejny twój malec kładzie się na podłodze, zaczyna wrzeszczeć tak, jak gdyby obdzierali go ze skóry i wyje wniebogłosy. Czujesz, jak nogi się pod tobą uginają, a skóra zaczyna cię palić. Im dłużej to wszystko trwa, tym większe zainteresowanie wzbudza ta cała sytuacja wśród innych osób, przez co zaczynasz się po prostu wstydzić i chcesz jak najszybciej uciec ze sklepu. Najlepszym rozwiązaniem w takim momencie będzie po prostu… przeczekanie dziecięcego ataku.

dziekco w szkole

Postaraj się opanować i nie zastanawiaj się nad tym, co myślą o tobie inni klienci. Unikaj ich wzroku i spokojnie czekaj, bo najprawdopodobniej twojemu dziecku dość szybko znudzi się ten cały płacz i w naturalny sposób zacznie się ono uspokajać. Staraj się też zawczasu zapobiegać podobnym zdarzeniom. Jeżeli wiesz, że już dziś będziesz musiał pójść na zakupy ze swoim malcem, odpowiednio go do tego przygotuj. Powiedz, że jeśli będzie zachowywać się grzecznie, dostanie od ciebie lizaka lub jabłko. Atrakcyjna nagroda skutecznie zachęci malca do przestrzegania pewnych zasad.

Możliwe też, że jeśli twoje niegrzeczne dziecko jest na co dzień naprawdę krnąbrne i nieznośne, obawiasz się chodzić z nim do swoich znajomych czy nawet rodziny. Gdy tylko dojdzie do takiej sytuacji, malec w obcym domu czuje się jak u siebie. Nie odpowiada mu nowe położenie, dlatego też zaczyna się awanturować. Może zupełnie świadomie niszczyć różne przedmioty, zrzucać jedzenie ze stołu albo po prostu krzyczeć lub płakać, przeszkadzając wam poważnie w rozmowie.

Nawet jeśli na co dzień jesteś osobą spokojną i opanowaną, w takich chwilach masz ochotę dać dziecku solidnego klapsa i w taki sposób zmusić je do zmiany zachowania. Efekt nigdy nie będzie jednak dobry. Na dzieci takie kary po prostu nie działają, a jeśli ośmielisz się uderzyć maluszka przy swoich znajomych lub rodzinie, sam poczujesz się z tym źle i na pewno nie poprawi to waszej rodzinnej sytuacji. Możliwe jest jednak, że dziecko znacznie bardziej przejmie się uwagami skierowanymi przez inną osobę.

niegrzeczne dzieci

Skoro twoje prośby nie działają, niech upomni je wujek lub twoja przyjaciółka. Jeżeli jednak czujesz, że sytuacja zaczyna się naprawdę przerastać, przeproś znajomych i zakończ całe spotkanie. A w domu na spokojnie porozmawiaj ze swoim dzieckiem i wytłumacz mu, dlaczego jesteś niezadowolony z jego zachowania. Przygotuj też dla niego jakąś karę. Niech malec wie, że źle postąpił i nie uniknie konsekwencji.

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na niegrzeczne dziecko

Jeżeli więc twój malec robi się nieznośny jeszcze w innych sytuacjach, postaraj się poszukać tych konkretnych przykładów na stronach internetowych poświęconych tematowi wychowywania malców. Dowiesz się z nich naprawdę wielu przydatnych rzeczy. Dzięki temu staniesz się lepszym rodzicem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here