W dawnych czasach poród domowy nie był czymś niezwykłym. W Polsce wprowadzono jego zakaz dopiero po drugiej wojnie światowej. Wtedy to, kobiety zaczęły rodzić w szpitalach, gdzie zapewnioną miały opiekę lekarzy oraz pielęgniarek. Jednak czy poród w domowych warunkach jest niebezpieczny? Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Dzisiaj domowa metoda rodzenia z rożnych względów staje się coraz bardziej popularna i coraz częściej praktykowana.

Zalety rodzenia w domowych warunkach

Nie da się ukryć, że w domu każda kobieta może mieć większe poczucie spokoju i intymności. W takich warunkach zdecydowanie łatwiej zachować równowagę, dzięki której przyszła mama w towarzystwie jedynie męża i położnej, może łagodniej przejść przez poród. Emocje, jakie towarzyszą temu zdarzeniu są niezwykle dla obojga rodziców. Poczucie swobody i bezpieczeństwa wpływa na samopoczucie rodzącej. Są to elementy, które mają duże znaczenie podczas porodu.

Poza tym podczas porodu domowego, to kobieta ma największy wpływ na to, co się dzieje i na pozycję, w której będzie rodziła. Położna jest osobą, która w miarę możliwości pomaga w ułożeniu ciała, podpowiada i słucha sygnałów pochodzących od przyszłej mamy. Ponieważ to jej zdanie i samopoczucie jest najważniejsze. Istnieje większa możliwość odebrania dziecka w pozycji pionowej, która wydaje się być jedną z najbardziej naturalnych. Nie ma tutaj żadnego pośpiechu oraz stresu.

Kobiety rodzące w domu o wiele rzadziej posiadają depresję poporodową, a ich nowo narodzone dzieci są spokojniejsze. Nie bez znaczenia jest również zaangażowanie przyszłego taty w całą sytuację. W domowych warunkach o wiele łatwiej okazuje emocje i angażuje się w pomoc oraz wsparcie swojej partnerki. Podobnie starsze dzieci. Będą one mogły od razu poznać swoje rodzeństwo i je zaakceptować. Ponadto nie cierpią z powodu rozłąki z mamą.

niemowlę

Wady rodzenia w domowych warunkach

Niestety nie każda kobieta może pozwolić sobie na poród domowy, gdyż może być on bardziej skomplikowany. Dzisiejsza technologia stwarza możliwości, dzięki którym można przewidzieć jak poród będzie przebiegał. Dlatego też, dokładna analiza jest bardzo ważna, ponieważ sporym minusem domowego porodu jest brak możliwości uzyskania natychmiastowej opieki zdrowotnej w przypadku jakichkolwiek komplikacji. Kobiety mogą rodzić w domu tylko w momencie, kiedy są w pełni zdrowe oraz gdy ryzyko powikłań jest minimalne.

Poza tym żadna położna nie podejmie się odebrania porodu u kobiety, która choruje na przykład na cukrzycę ciążową, nadciśnienie lub już wcześniej miała poród z powikłaniami. Decyzja zawsze podejmowana jest indywidualnie. Na przykład wcześniejsze cesarskie cięcie niekoniecznie wyklucza możliwość rodzenia w domowych warunkach. Ważne jest, z jakiego powodu taka metoda odbioru dziecka została podjęta.

Jak ważny jest wsparcie oraz aspekt psychologiczny?

W każdej sytuacji ważne jest nastawienie psychiczne oraz wsparcie najbliższych osób. Ponieważ ma ono wielkie znaczenie podczas całego procesu, chociaż możemy na początku nie zdawać sobie z tego sprawy. Na poród domowy nie powinna decydować się kobieta zlękniona tym, że może się coś nie udać. Nie można iść w takim przypadku za tak zwaną modą.

Bezpieczniejszy i bardziej komfortowy dla takiej osoby może być poród w szpitalu. Wiara we własne siły oraz możliwości ma znaczenie nie tylko w codziennym życiu, ale również podczas ciąży oraz porodu.

poród w domu

Poród domowy – jak się przygotować?

Wbrew pozorom nie potrzeba zbyt wiele rzeczy. Na pewno będzie to kilka sztuk ręczników oraz pieluch, niewielka miska na łożysko, ręczniki frotte oraz worek na odpady. Oczywiście potrzebne będą również gaziki jałowe do zabezpieczenia kikuta pępowiny. Z całą pewnością zarówno położna jak i lekarz prowadzący dopełnią wszelkich starań, aby na miejscu porodu były wszelkie potrzebne przedmioty. Położna przywozi ze sobą specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu jest w stanie zapewnić odpowiednio bezpieczny poród.

Poród dla organizmu kobiety jest czymś całkiem naturalnym, jest procesem fizjologicznym, do którego jest on przygotowany. Zatem jeżeli przyszła mama nie miała wcześniejszych problemów ze zdrowiem oraz rodzeniem, to nie ma przeciwwskazań do tego, aby w tak komfortowych warunkach jak własny pokój przyjąć na świat nowo narodzone dziecko.

Ponadto doświadczona położna cały czas kontroluje cały przebieg rodzenia i ma możliwość szybkiej reakcji w przypadku komplikacji. Dlatego też do najbliższego szpitala powinno być maksymalnie około 30 kilometrów. Jest to bezpieczna odległość, która umożliwia pomoc medyczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here