Wiele pokoleń wychowało się na takich bajkach, jak „Czerwony Kapturek”, „Pimpuś Sadełko”, „Calineczka”, „Tomcio Paluszek” czy „Szewczyk Dratewka”. Czytane dzieciom przed snem czy też w innych porach dnia, utkwiły w ich pamięci na długo. Stanowiły nie tylko rodzaj ciekawej i pouczającej rozrywki, ale tworzyły niezapomniany nastrój wieczorów, spędzonych w magicznym świecie bajek.
Współczesna rzeczywistość
W świecie współczesnym dostarcza się ludziom bardzo wielu różnorodnych informacji, które najczęściej mają charakter obrazkowy. Obrazy te oglądamy na ekranach telewizorów i komputerów, niestety wraz z nami robią to dzieci. Jeżeli nie wpatrują się w telewizor, to patrzą na ekrany telefonów komórkowych albo przenośnych gier i zabawek elektronicznych. Na wzrok dziecka działa więc mnóstwo bodźców. Warto jednak pomyśleć o stymulacji innych sfer oraz zmysłów, na przykład wyobraźni i słuchu. A takich wrażeń i doświadczeń może dostarczyć dziecku właśnie słuchanie bajek czytanych przez dorosłych.
Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?
Czytanie bajek własnemu dziecku stwarza przede wszystkim najlepsze warunki do budowania silnej więzi pomiędzy dorosłym i maluchem. Ale w obecnych czasach jest to bardzo ważne również z innego punktu widzenia. Chodzi po prostu o wpojenie dziecku od najmłodszych lat miłości do książek, która pozwoli mu kiedyś nie poddać się uzależnieniu od telewizji i komputera. Ułatwi zdobywanie wiedzy i wykształcenia, a tym samym umożliwi osiągnięcie sukcesu w życiu.
Czytanie już niemowlęciu jest wspaniałym sposobem na stymulowanie rozwoju jego mózgu. Psychologowie zachęcają nawet do czytania dziecku już przed narodzinami. Właśnie w ten sposób maleństwo, będące jeszcze w łonie mamy, uczy się jej głosu, odróżniając go od głosów innych osób.
Jest jeszcze wiele innych korzyści ze wspólnej lektury, między innymi to:
– Rozwijanie wyobraźni dziecka i jego twórczej aktywności; kilkuletnie dziecko można już zachęcać do wypowiedzi na temat usłyszanej bajeczki oraz do przedstawiania swoich przeżyć w pracach plastycznych;
– Wspólne czytanie przyspiesza rozwój mowy i wzbogaca słownictwo;
– Zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem; czytanie jest bowiem bardzo często jedyną chwilą w ciągu dnia spędzaną sam na sam z maluchem;
– Czytanie odpowiedniej bajki przed snem ułatwia dziecku zasypianie;
– Dostarczanie dziecku dobrych wzorców postępowania przez odpowiednie dobranie postaci literackich;
– Nauka koncentracji poprzez słuchanie ciekawej bajki;
– Rozbudzenie ciekawości świata i zainteresowań;
– Uczenie myślenia i wyciągania wniosków;
– Zachęcenie do samodzielnego czytania.
Pouczający świat baśni
Wprawdzie w dziecięcych bajkach jest wiele fantastyki i fikcji, jednak mimo to uczą one dziecko odpowiednich zachowań i przygotowują je do prawdziwego życia. Opisane w nich przygody, przeżycia i perypetie bohaterów, budują świat małego człowieka, pomagają mu poznać najważniejsze wartości i uczą, jak dokonać dobrego wyboru.
Z biegiem czasu ten maleńki świat dziecka będzie powiększał się i kiedyś stanie się światem dorosłego, wrażliwego, a jednocześnie odpowiedzialnego człowieka, który nie tylko poradzi sobie z różnymi trudnościami w życiu, ale będzie też umiał być szczęśliwy i potrafi dawać radość innym.
Jak dobierać bajki dla dzieci?
Dobór właściwych książeczek dla malucha jest więc bardzo ważny. Na pewno inne będą lektury dla niemowląt, a inne bajki dla czterolatków. Wybierając książeczki, warto poświęcić na to więcej czasu, a najlepiej do nich zajrzeć, gdyż niestety nie wszystkie nadają się do czytania dzieciom.
Jakie zatem cechy powinna posiadać dobra bajka dla dzieci?
– Przede wszystkim powinna być ciekawa;
– Musi być napisana ładną, poprawną polszczyzną;
– Powinna ukazywać pozytywne wzorce postępowania i wartości, np. przyjaźń, tolerancję, pomoc słabszym i chorym;
– Ważne, by była dostosowana do wrażliwości dziecka – nie powinna wzbudzać lęku i niepokoju, ale też agresji czy nienawiści;
– Powinna wyrabiać w dziecku pozytywny stosunek do świata;
– Musi budować jego wiarę we własne siły.
Należy unikać bajek, które nie mają głębszego sensu lub posiadają wątpliwe przesłanie moralne.
Polecane bajki dla dzieci
Wśród bajek jest wiele takich, które warto polecić, chociażby ze względu na walory edukacyjne.
Dla kilkumiesięcznego maluszka najlepsze będą, np. „Oczami maluszka”, ” Ślimak”, ” Kształty i wzory”, „Pojazdy” czy „Domowe zwierzaki”. „Rozłóż, baw się i oglądaj” – to książeczka z rodzaju rozkładanych, zachęcająca do manipulowania rączkami.
Dla dzieci starszych od 6 miesięcy do roku polecane są tytuły: „Odkrywam świat”, „Dzikie zwierzęta”, „Pierwsze słowa”, „Owoce”, „Zwierzęta wiejskie” i wiele innych.
Dla dwulatków będą to książeczki z zagadkami, niespodziankami i „obracankami”, zabawami słownymi, ćwiczące kojarzenie i rozbudowujące słownictwo.
Bajki dla czterolatków i trzylatków będą już uczyły cyfr i liczenia, zawierać będą większą ilość szczegółów, a nawet zaczną uczyć czytania globalnego.
Książeczek dla dzieci w różnym wielu jest mnóstwo, wystarczy zajrzeć do księgarni, a każdy znajdzie coś dla swojego malucha.