Rodzące się dziecko jest noworodkiem. I tak będzie określane w pierwszym miesiącu życia. Choć czasem w tym okresie nazywane jest też niemowlakiem. I niemowlakiem będzie aż do skończenia dwunastego miesiąca życia. Dziecko przestaje być niemowlakiem, gdy zdoła samodzielnie osiągnąć i utrzymać pionową postawę, co następuje zwykle około dwunastego miesiąca życia dziecka. Czas porodu, to nie koniec zmian zachodzących w organizmie noworodka. W okresie niemowlęctwa również będą w jego organizmie zachodzić wielkie przemiany, z których czasem rodzice nie zdają sobie sprawy.

W tym okresie życia następuje bardzo duży rozwój umysłowy niemowlaka, jak i intensywny rozwój fizyczny. Dlatego dobrze jest, gdy w tym czasie stosowane są ćwiczenia dla niemowlaka. Mogą one odbywać się np. przy okazji ćwiczeń mamy. Wówczas będzie to takie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Mama zyska, bo będzie ćwiczyła razem z dzieckiem. I jednocześnie w miłych i wesołych okolicznościach będzie pogłębiała się więź pomiędzy dzieckiem, a rodzicem.

Po skończeniu szóstego miesiąca dziecko zaczyna być coraz bardziej świadome i ruchliwe. Rozpoczyna się gaworzenie, podtrzymywanie i podciąganie do pozycji siedzącej, chwytanie przedmiotów znajdujących się w zasięgu rąk niemowlaka, pojawiają się pierwsze ząbki mleczne, niemowlę zaczyna wydawać pierwsze dźwięki sylabowe, kojarzy przedmioty, rozpoznaje słowa, a także jest coraz bardziej ruchliwe. Już nie przesypia większej części dnia i nocy. Siedmiomiesięczne niemowlę śpi mniej, a więcej czasu chce spędzać na zabawie lub ćwiczeniach z mamą.

Ćwiczenia z niemowlakiem, to nie tylko bardzo dobry sposób na rozwój relacji ze swoim dzieckiem

Ale przede wszystkim na wspieranie rozwoju fizycznego swojego dziecka. Ćwiczenia dla niemowlaka bywają różne i często spontaniczne. Ważne jest to, aby były one przeprowadzane systematycznie. Oczywiście nie mogą one wyglądać, jak ćwiczenia osoby dorosłej z trenerem. Lecz mają one posiadać formę zabawy. Nie wskazane też jest nadmierne forsowanie niemowlaka. Lecz, gdy będzie to forma zabawy, to na pewno go nie przeforsuje, a tylko pomoże w rozwoju fizycznym. Przy dobrej zabawie z najbliższą osobą, jaką jest mama dziecko będzie również prawidłowo rozwijać się pod względem emocjonalnym.

niemowlak

Jak wygląda rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia ?

Pierwsze trzy miesiące życia niemowlaka, to okres adaptacyjny. To pierwsza kąpiel, przewijanie, karmienie, ubieranie. Niemowlakowi pierwsze miesiące życia dostarczają wielu wrażeń i emocji. Bo przecież spotyka wiele twarzy pochylających się nad nim. Na razie ich nie rozpoznaje, ale niebawem znakomicie zacznie odróżniać twarze znane i nieznane. I reagować płaczem na obce osoby.

Nie bez znaczenia są też nowe zapach, których dotychczas niemowlę nie miało przecież okazji poznać. Do tego kolory, które z każdym dniem bardziej budzą zainteresowanie ze strony niemowlaka. Dziecko w pierwszych trzech miesiącach nie myśli o zabawie. Gdyż jego głównym zajęciem jest sen i karmienie, oraz czynności fizjologiczne. Ale leżąc może wykonywać pewne ćwiczenia pod nadzorem mamy. Są to głównie ćwiczenia dotyczące kończy górnych i dolnych.

Po skończeniu trzeciego miesiąca życia dziecko zaczyna zauważać świat i ludzi. Bacznie się im przygląda i słucha. Nadal śpi dużo, lecz już nie tyle co w pierwszych trzech miesiącach. I wówczas można wdrożyć wspólne ćwiczenia dla niemowlaka. Na razie bez szału, ale posiadające już formę zabawy. Jednak bez przemęczania dziecka, które gdy jest już zmęczone zaczyna po prostu marudzić.

niemowlak na brzuszku

Marudzeniem sygnalizuje, że chce odpocząć

W kolejnych miesiącach każdego dnia dziecko będzie rozwijać się i zaskakiwać swoich rodziców nowymi zainteresowaniami i umiejętnościami. Przede wszystkim będzie coraz mniej potrzebować snu, a więcej uwagi i zabawy. Z każdym dniem będzie lepiej rozwijać się pod względem umysłowym i ruchowym. Co daje możliwość wprowadzenia coraz bardziej urozmaiconych zabaw rozwijających motoryczność u niemowlaka.

Po szóstym miesiącu życia dziecko próbuje siadać. I w niedługim czasie siedzi już samodzielnie. Około dziesiątego miesiąca życia dziecko zaczyna chwytać się czego popadnie i samodzielnie wstawać. Pionizacja oznacza to, że dziecko w niedługim czasie wykona pierwszy krok. Oczywiście na razie wokół łóżeczka, czy kanapy.

Lecz bardzo szybko niemowlę odważy się wyruszyć w przestrzeń, jaką jest wszystko poza jego łóżeczkiem. I od tej pory na własną rękę zaczyna poznawać otaczający go świat. Odbywa się to poprzez dotyk, zobaczenie, posmakowanie. Dziecko zaczyna zbierać doświadczenia te dobre, jak i te złe. Niejednokrotnie przyjdzie mu przewrócić się podczas nauki chodzenia. A może nawet oparzyć, czy przestraszyć podczas odkrywania środowiska.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here