Robienie czapek, szalików czy swetrów na drutach jeszcze do niedawna było kojarzone z naszymi babciami. Dziś jednak rękodzieło staje się coraz popularniejsze, a szydełkowanie i robienie na drutach kojarzy się coraz częściej z modnym hobby.

Moda na vintage i retro dotarła również do Polski, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chętnie nosi własnoręcznie wykonane wełniane wyroby. Konsumenci chętnie sięgają po ubrania z metką „handmade” – dzięki temu mają gwarancję nie tylko jakości kupowanego produktu, ale również jego unikalności. Można mieć wtedy pewność, że nie ma dwóch takich samych identycznych wełnianych wyrobów!

Cena ręcznie robionych czapek, szalików i rękawiczek często jest o wiele wyższa niż tych, które produkowane są masowo i dostępne w każdej sieciówce. Koszt ich jednak drastycznie spada w momencie, gdy wykonamy takie ubranka sami. Wystarczy nauczyć się podstaw rękodzieła, by później cieszyć się własnymi, idealnymi ubraniami, które w pełni dopasowane będą do naszych potrzeb. W końcu wytwarzając je samodzielnie mamy pełną kontrolę nad doborem materiałów, rozmiarem i stylem produktu.

Oczywiście na początku należy zaopatrzyć się w niezbędne do pracy narzędzia. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z rękodziełem powinny wybrać grube druty, przykładowo w rozmiarze dwanaście. Pierwsza włóczka również nie powinna być cienka. Dzięki temu nauka będzie o wiele łatwiejsza i szybciej zobaczymy rezultaty naszej pracy, co pozwoli nam uniknąć zniechęcenia się.

Naukę najlepiej rozpocząć od przyswojenia podstawowych umiejętności, które potrzebne są do robienia na drutach

Wystarczy nauczyć się, jak nabierać oczka, jak przerabiać oczka oraz jak zakończyć robótkę. Taka wiedza wystarczy, by wykonać swój pierwszy prosty szalik, którym cieszyć się będzie można w zimowe i jesienne dni. Materiały do nauki robienia na drutach dostępne są w Internecie – można znaleźć wiele poświęconych tej tematyce blogów. Również na youtubie znajdziemy mnogość materiałów wideo, które ułatwią nam przyswajanie nowych umiejętności. Warto też popytać w rodzinie – babcie i mamy często chętnie dzielą się posiadaną wiedzą.

czapki dla dzieci

Po opanowaniu podstawowych technik pracy z włóczką można zacząć projekty o wyższym poziomie trudności, takie jak, przykładowo, zrobienie na drutach czapki. Wyprodukowane przez siebie ubrania i akcesoria z wełny mogą pomóc przetrwać chłodne jesienne i zimowe dni i noce. Dzięki temu nie trzeba już kupować ubrań na zimne miesiące w sieciówkach.
Dodatkowo własnoręcznie wykonane wyroby wełniane mogą być idealnym pomysłem na prezent – czapki dla dzieci na drutach ucieszą każdego rodzica.

Dodatkowymi plusami takiego hobby jest fakt, że druty można zabrać za sobą wszędzie. Z tego względu każdy, kto ceni mobilność, doceni robienie na drutach. Można w ten sposób spożytkować każdą wolną chwilę, nie tylko w domu – również podczas jazdy autobusem, tramwajem lub pociągiem, albo czekając w poczekalni.

Jest to też stosunkowo tanie hobby – wystarczy jedynie posiadać druty

Włóczkę można dostać w różnych cenach, ale często bardzo tanio. Warto zajrzeć do okolicznych secondhandów, gdzie często można znaleźć włóczkę za przysłowiowe grosze.

Plusem jest też fakt, że jeśli w trakcie robienia na drutach popełnimy błąd, to nie oznacza to, że cały produkt musi zostać wyrzucony. Włóczkę można w nieskończoność pruć i wykorzystywać na nowo – w przeciwieństwie do szycia, gdzie jeden błąd może sprawić, że trzeba zrezygnować z całego projektu, bo nie da się go już naprawić.

czapki dla dzieci na drutach

Na drutach również nie widać aż tak nierówności, które tworzą unikatową fakturę splotów – dzięki temu praca na drutach jest bardzo przyjazna dla początkujących i wybacza wiele pomyłek nowicjuszom.
Robienie na drutach nie wymaga pełnego skupienia, pozwala oczyścić umysł i zrelaksować się. Pracy nie trzeba poświęcać pełni swojej uwagi, można rozmawiać z kimś, słuchać audiobooka lub muzyki i myśleć o niebieskich migdałach. Doświadczeni rękodzielnicy często nawet nie muszą patrzeć na druty, by stworzyć coś pięknego!

Dodatkowo robienie na drutach dobroczynnie działa na bóle nadgarstków. Jest wręcz formą ćwiczenia, które pomaga zniwelować powracające bóle w tamtej okolicy rąk. Podczas robienia na drutach nadgarstki pozostają rozluźnione, mimo tego, że równocześnie cały czas wykonują ruch. Dzięki temu robienie na drutach jest idealnym odprężeniem dla mięśni i stawów po całym dniu spędzonym na pracy przy komputerze i pisaniu na klawiaturze. Można zapomnieć o uprzykrzającym codzienne życie bólu nadgarstków!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here