Dobór odpowiedniej stolarki okiennej ma wpływ także na komfort cieplny domu jednorodzinnego. Tam, gdzie liczą się najlepsze parametry termiczne, wybierane są okna pasywne o konstrukcji drewniano-aluminiowej.

Budownictwo pasywne nie jest jeszcze rozpowszechnione w Polsce, ale również w naszym kraju można coraz częściej spotkać się z przykładami tej właśnie technologii. Budynki pasywne to takie, które nie potrzebują dużej ilości energii cieplnej, aby zapewnić swoim mieszkańcom właściwy komfort termiczny. To możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich projektów i materiałów budowlanych, które ograniczają ucieczkę ciepła z budynku i pomagają mu w jego akumulowaniu z minimalnym wykorzystaniem energii cieplnej.

W budynkach pasywnych bardzo ważny jest także dobór właściwej stolarki okiennej. Wtedy najczęściej wybór pada na okna drewniano-aluminiowe, które posiadają konstrukcję o wysokiej szczelności, dlatego nie powodują wyziębienia budynku nawet w okresie dużych chłodów. Z zewnątrz wykończone są aluminium, które chroni je przed czynnikami pogodowymi, od wewnątrz z kolei drewnem. Okna pasywne muszą przy tym pełnić dwie funkcje – nie mogą wypuszczać ciepła z budynku, czyli muszą posiadać wysoki stopień izolacyjności termicznej, a przy tym mają jednocześnie wpuszczać je do pomieszczeń. Odbywa się wtedy tak zwane ogrzewanie pasywne – energia cieplna promieniowania słonecznego powoduje dogrzanie wnętrz budynku pasywnego bez żadnych dodatkowych kosztów.

W porównaniu z innymi konstrukcjami okien, pasywne okna drewniano-aluminiowe mogą pochwalić się bardzo niskim stopnień przenikania ciepła. Najczęściej ich izolacyjność plasuje się na poziomie 0,8 W/m2K. Zatem okna pasywne to niezbędny element konstrukcji domu pasywnego – dzięki nim budynek jest w stanie zużywać minimalne ilości energii cieplnej, ponieważ zatrzymuje jej większość wewnątrz dzięki właściwej szczelności stolarki okiennej. W rezultacie utrzymanie budynków pasywnych jest bardzo tanie – za rachunki płaci się wtedy kilkukrotnie mniej niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here