Whisky to alkohol dostępny w wielu odmianach. Każda z nich ma wyjątkowy smak i aromat. Wynika to z oryginalnej receptury oraz starannie dobranych składników. Poniżej przyjrzymy się odmianom szkockiej whisky.

Jak powstała whisky?

Początki tego trunku sięgają VII wieku. W tych czasach iryjscy mnisi opracowali bowiem miksturę opartą na fermentacji owoców. Miała ona leczyć kolkę, ospę i inne dolegliwości. Z Irlandii napój trafił do Szkocji. Z czasem przemysł zaczął się coraz bardziej rozwijać, a whisky, jakie znamy dziś, wykrystalizowało się w XVII wieku. Od 1736 roku zaś nazwa ta jest oficjalnie przyjęta. Wyjątkowość szkockiego trunku wynika z tego, że w całości produkowane jest na terenie tego kraju. Do jej wytworzenia wystarczy woda, drożdże oraz słód jęczmienny. Tak powstaje właśnie single malt whisky. Odmiana ta jest najbardziej ceniona wśród koneserów. Whisky ta dojrzewa w dębowych beczkach o pojemności nieprzekraczającej siedemset litrów. Leżakuje tam co najmniej trzy lata. W ten sposób osiąga ona należyty kolor i smak.

Grain whisky – czym się wyróżnia?

Trunek ten bazuje na mieszance takich zbóż jak pszenica i kukurydza. Potocznie nazywa się ją whisky zbożową. Co ciekawe, taką wersję trunku rzadko rozlewa się w czystej postaci. Grain whisky najczęściej znajdziemy w blendach, czyli whisky mieszanej. Powstaje ona chociażby w Lowlands. W tym miejscu jest zlokalizowanych aż siedem z ośmiu destylarni. Zdarza się jednak, że producenci wypuszczają linię single grain whisky. Znajdziesz je np. w tym miejscu https://swiat-whisky.sklep.pl/84-single-grain-szkocka. Najlepsze wersje grain whisky są niemal nie do odróżnienia od single malt. Dlatego stanowią one nie lada gratkę dla koneserów tego trunku. Także w Polsce znajdziemy bez problemu szkocką whisky. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są jej rozmaite odmiany. Możemy więc szukać tej, która będzie idealnie odpowiadała naszym preferencjom. Szkocja to nie jedyny region produkujący whisky. Zupełnie inne trunki powstają chociażby w Japonii, czy Ameryce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here