Kiedy mamy problemy z zajściem w ciążę, wówczas najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest badanie amh, które pomoże nam w określeniu co jest tego przyczyną i czy jesteśmy w stanie temu zaradzić.

Kiedy zaleca się wykonanie amh badanie?

Przede wszystkim zaleca się ich wykonanie w sytuacji, kiedy pojawiają się trudności z zajściem w ciążę i decydujemy się skorzystać z metody in vitro. Ponadto, w przypadku kobiet starszych, które w późnym wieku chciałyby posiadać potomstwo warto zrobić badanie amh, aby sprawdzić czy nie rozpoczął się już u nich etap menopauzy czyli zwyczajnego przekwitania. Badania amh są wskazane także w przypadku schorzeń jajników. Pozwalają one wówczas na ocenienie, czy prowadzona terapia jest skuteczna oraz czy nie nastąpił nawrót choroby.

Jak przygotować się na badanie amh?

Tak naprawdę amh badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można na nie pójść z przysłowiowego „marszu”. Badanie amh wymaga pobrania krwi, ale nie trzeba być przed tą czynnością na czczo. Jeśli chodzi o przygotowanie finansowe, to badanie amh cena waha się od 150 – 200 złotych. W związku z czym upewniając się jak kształtuje się badanie amh cena w danej poradni, w której będziemy to badanie wykonywać, należy kwotę opłacić i poddać się badaniu.

Jak interpretować wynik badania amh?

Prawidłowy poziom amh u kobiety zdrowej, będącej w okresie rozrodczym waha się od 1 do 3 ng/ml. Jeżeli kobieta przeszła menopauzę, to poziom ten kształtuje się poniżej 1 nh/ml lub też jest po prostu niewykrywalny. Poziom amh przewyższający 3 ng/ml świadczy o podniesionym poziomie amh.

Jeżeli stężenie amh jest zbyt niskie, czyli poniżej 1 ng/ml, to wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest nikłe, ale występuje. Ponadto może również świadczyć o zbliżającym się okresie menopauzy.

W przypadku znacznie podwyższonego wskaźnika amh, należy koniecznie udać się na dalsze badania. Zbyt wysoki wskaźnik amh może świadczyć o problemach zdrowotnych, takimi jak miedzy innymi zespół policystycznych jajników lub nawet nowotwór złośliwy jajników.

Należy pamiętać o tym, aby nie zaniedbywać kwestii zdrowotnych, gdyż w porę wykryta dysfunkcja ma jeszcze szansę na to, aby zostać wyleczona. Jeżeli natomiast temat zostanie zlekceważony, wówczas może okazać się on fatalny w swoich skutkach, czego oczywiście wolelibyśmy uniknąć.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here