Od zarania dziejów ludzi fascynuje moc kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Do dziś wierzymy w ich moc i właściwości lecznicze. Nie jest także obca ideologia, mówiąca, że każdy z kamieni ma niesie ze sobą pewną energię, która ma wpływ na nasze życie i nasz organizm. Oczywiście to nasz wybór, na ile wierzymy w dawne przesłania. Jednak warto wiedzieć, co symbolizują kamienie wybierając pierścionek zaręczynowy. Szafir, Diament, czy Granat – każdy z nich to zupełnie inna historia.

Kamienie szlachetne można wybierać ze względu na różne kryteria, jak na przykład:

  • znak zodiaku
  • rodzaje czakramów (każdy ma swój kolor i kamień)
  • wg. kolorystyki kryształu i jej wpływu na życie
  • właściwości prozdrowotnych, które wykazują konkretne kamienie szlachetne.

Kamienie szlachetne wg. wierzeń powinny być dopasowane do nas, aby pomagać nam znaleźć własną indywidualność, sens własnego życia oraz drogę do spełnienia i osiągnięcia szczęścia. Oznacza to tyle, że ich energia powinna być tożsama z naszą, one powinny być naszym uzupełnieniem i wsparciem w szeroko rozumianym rozwoju.

Diament

Jest to najcenniejszy kamień na świecie, inaczej zwany „niezniszczalnym” lub „niepokonanym”, ze względu na swoje właściwości chemiczne – jest najtwardszym minerałem, który występuje na ziemi, można nim ciąć szkło, a sama powierzchnia diamentu jest niemożliwa do zdarcia, zarysowania, chyba że przez inny diament. Diamenty są najczystszą formą węgla, który powstaje w środku ziemi. Uznawany jest w niektórych miejscach świata za święty kamień, którego patronem jest słońce – niezniszczalna, potężna siła, co symbolizuje ukryta w nim na wieczność tęcza.

Cechy chemiczno-fizyczne tego minerału przekładają się wprost na symbolikę kamienia. Dlatego pierścionki zaręczynowe są najczęściej z diamentami, gdyż symbolizują one trwałość, wieczność i niezniszczalność, czyli to, czym powinien się charakteryzować związek dwojga partnerów. Dodatkowo jako najczystszy minerał – symbolizuje też brak kłamstw i czystość, szczerość.

Diament jest szczególnie dedykowany dla osób urodzonych w kwietniu.

Szafir

Jeżeli planujesz kupić pierścionek zaręczynowy – szafir stał się zastępcą brylantów i na pewno spełni oczekiwania wybranki. Jest on symbolem nieśmiertelności i czystości, a ze względu na swój niebieski kolor uznawany jest za kamień, którego patronem jest niebo. W Starożytności czczono go, jako minerał sprawiedliwości, mądrości i prawdy. Nie bez przyczyny Szafir jest jednym z najczęściej widywanych kamieni w precjozach królewskich od zarania dziejów. Jest po diamencie, wraz z rubinem najtwardszym minerałem na świecie i urzeka pięknem chabrowego lub ciemnogranatowego koloru, opalizującego w odcienie fioletów i błękitów. Te jaśniejsze z drobinkami fioletu o kolorze bławatka pochodzą ze Sri Lanki.

Kupując pierścionek zaręczynowy – szafir idealnie wkomponuje się w duet z diamentem i białym złotem. Pamiętajmy też, że szafiry mogą mieć odcienie pomarańczowego i różowego, które symbolizują wg. sanskrytu kwiat lotosu.

Szafir polecany jest szczególnie dla osób urodzonych we wrześniu.

Szmaragd

Słynne zielone kamienie, które mają wprowadzać harmonię, wpływa uspokajająco. Ich symbole to siła i witalność, pomagają osiągnąć szczęście wewnętrzne. Podobno kamień wpływa korzystnie na wzrok, co zostało udowodnione naukowo. Są to bardzo kruche kamienie, więc należy je delikatnie traktować.

Są dedykowane osobom urodzonym w maju.

Rubin

Ich nazwa wprost nawiązuje do ich krwistoczerwonej barwy, gdyż z łac. ruber oznacza czerwony. Jest jednym z najstarszych symboli miłości. Symbolizuje ponadto odwagę, siłę witalną, walkę, namiętności i rozkoszy, a jego patronem jest ogień. Niegdyś pierścionki z rubinem były dedykowane dla małżeństw, aby uchronić je od zdrad i podtrzymać w nich siły witalne, młodość i namiętność. Sam kamień wzmacnia serce i siły.

Jest tak samo twardy jak szafir. Jego barwy, w zależności od ilości żelaza wahają się od delikatnych różów, aż po purpurę.

Ten drogocenny kamień był ceniony już przed wiekami i umieszczany w centrum precjozów królewskich w Europie na znak krwi Chrystusa.

Rubiny są najodpowiedniejsze dla osób urodzonych w lipcu.

Ametyst

Kamień ten symbolizuje duchową czystość, a jego fioletowy kolor doceniany jest od wieków za niezwykłe piękno. Symbolem ametystu jest szczęście, a sam kamień pobudza do duchowego rozwoju, chroni przed złymi myślami, depresją, gniewem, a także przed nieszczerością innych ludzi.

Sama nazwa kamienia z gr. oznacza trzeźwy, przez co symbolizuje też kamień, który chroni przed upojeniem alkoholowym, co przełożyło się niegdyś na zdobienie kielichów ametystami.

Swoją nazwę zawdzięcza też greckiej mitologii, gdzie w historii Dionizos zabija Amethystę, która była ukochaną Artemidy. Amethysta odmówiła Diozizosowi uczucia, modliła się, aby zostać czystą i bogini łowów zmieniła ją w czysty kryształ. Zły Dionizos polał kryształ winem, co uczyniło kryształ purpurowym.

Są to kamienie polecane dla osób urodzonych w lutym.

Topaz

Topaz od wieków jest doceniany za swój mroźny urok. Jego właściwości to poprawa kondycji koncentracji, uwagi, pomaga przezwyciężać trudności i problemy. Jest symbolem siły. Często darowany jest w biżuterii, jako amulet, który pomaga w przezwyciężaniu kłopotów i pomoc w rozwoju duchowym.

Dedykowany jest dla osób urodzonych we wrześniu.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here