I trymestr

I trymestr, czyli pierwsze trzy miesiące ciąży to szczególnie ważny czas dla rozwoju dziecka. To właśnie w tym okresie dziecko jest narażone na działanie czynników chemicznych, które mogą zniekształcać przebieg ciąży. Warto szczególnie w tym okresie zadbać o siebie – dalej łykać kwas foliowy, bezwzględnie przestać korzystać z używek, nie wdychać spalin i ograniczyć stres.

W pierwszym tygodniu ciąży jeszcze nie widać (tak jak w zasadzie u wielu kobiet nie będzie jej widać nawet do końca pierwszego trymestru!). Połączone komórki jajowe wędrują w jajowodzie, aby zagnieździć się w ściance macicy dopiero w siedem dni od zapłodnienia.

Dopiero w czwartym tygodniu ciąży kobieta może odczuwać pierwsze objawy, takie jak bóle brzucha (odczuwalne tak jakby miał pojawić się okres), zawroty głowy, zwiększone łaknienie, pojawienie się pionowej kreski na brzuchu czy też zdecydowanie powiększone zmęczenie bez powodu. Wszystkie te objawy są bardzo indywidualne – są kobiety, które twierdzą, że nie odczuwały żadnych z tych objawów, a informacja o ciąży kompletnie je zaskoczyła.

Kiedy dziecko zaczyna mieć wielkość fasolki?

Dziecko zaczyna mierzyć około dwa centymetry dopiero w szóstym tygodniu ciąży. Wcześniej przypomina małą błonę, która zagnieździła się w wyściółce macicy. To właśnie dopiero w szóstym tygodniu ciąży można po raz pierwszy zaobserwować dziecko podczas badania USG.

Obwód brzucha natomiast zmienia się dopiero w okolicach drugiego miesiąca ciąży. Na początku trzeciego miesiąca ciąży natomiast zaczyna się zmieniać wygląd kobiety. Włosy zaczynają się stale przetłuszczać, pojawia się powiększenie piersi, a jednocześnie na twarzy może pojawić się trądzik. Z drugiej jednak strony jest też czas, gdy cera kobiety zdecydowanie poprawia się – dlatego często mawia się o ciężarnych, że wręcz promienieją!

Kiedy zarodek zaczyna być płodem?

rozwój ciąży tydzień po tygodniu

Od 11 tygodnia zarodek zaczyna być już płodem. Wówczas można też wykonać badanie kosmówki, aby sprawdzić wstępnie, czy wszystko jest z dzieckiem w porządku. Nie są to jednak pełne badania prenatalne, przez które należy przejść w czasie ciąży.

II Trymestr
II trymestr ciąży to okres, kiedy kończą się problemy ze złym samopoczuciem kobiety. Wiele ciężarnych w tym okresie odczuwa nawet niespotykany przypływ energii. To właśnie wtedy zaczyna być widoczny zaokrąglony brzuch, a kobiety nabierają na wadze. W 16. tygodniu ciąży lekarz ginekolog poleca wykonać potrójny test: nieinwazyjne badanie krwi, które pozwala wykryć najważniejsze wady genetyczne, którymi może być obciążony płód.

18. -19. tydzień ciąży – pierwsze badanie USG
W okolicach 18. tygodnia dziecko zaczyna generować ruchy odczuwalne dla matki. W 19. tygodniu ciąży można wykonać już pierwsze badanie USG, na którym zobaczymy jak wygląda dziecko. Badanie USG służy też ocenie, czy dziecko jest zdrowe. To dzięki takim badaniom możliwe jest sprawdzenie, jak wygląda rozwój ciąży tydzień po tygodniu.

Kiedy pojawiają się pierwsze skurcze w ciąży?

W okolicach 20. i 21. tygodnia kobiety zwykle odczuwają, że wyraźnie przybierają na wadze. Nic dziwnego – to właśnie wtedy dziecko nabiera szybko tkanki tłuszczowej pod skórą. Jego kształt zaczyna coraz bardziej przypominać ludzki. W 22. tygodniu ciąży natomiast dziecko ma już komplet najbardziej istotnych dla rozwoju neuronów w układzie nerwowym. Dzięki temu poznaje już siebie, otoczenie, wie gdzie się znajduje i czuje swoje ciało.
W 23. tygodniu ciąży natomiast pojawiają się pierwsze skurcze. Są odczuwalne, niekiedy bolesne i bywają przyczyną do wszczęcia alarmu przez niektóre kobiety.

Koniec drugiego trymestru

w ciąży

Pod koniec drugiego trymestru ciąży wielkość dziecka jest już na tyle duża, że maluch wyraźnie naciska na pęcherz. Jednocześnie, zaczyna kopać i powodować tym samym ból. Dodatkowo, w ciele matki pod koniec trzeciego trymestru ciąży pojawia się zwiększony poziom progesteronu, który jest odpowiedzialny za rozrost piersi. Pojawia się w nich pokarm, którym w przyszłości kobieta będzie karmić niemowlę.

III Trymestr ciąży
Rozwój kości u dziecka
Trzeci trymestr ciąży to czas, gdy dziecko potrzebuje witamin i mikroelementów pomocnych w prawidłowym rozwoju jego kośćca. W trzecim trymestrze szczególnie ważne jest unikanie zatruć pokarmowych oraz przygotowanie się psychiczne do nadchodzącego porodu.

W okolicach 34. tygodnia ciąży skurcze macicy staja się coraz bardziej odczuwalne – wówczas może pojawić się też ból brzucha, który jest naturalny dla kobiet będących w tak zaawansowanej ciąży i nie oznacza to, że dziecku coś zagraża. Zdarza się, że pod koniec trzeciego trymestru ciąży pojawiają się problemy z oddychaniem, a także obrzęki kostek u matki. Na tym etapie rozwoju u dziecka kształtują się zmysł smaku, węchu i wzroku. Można już do dziecka mówić – z pewnością nas słyszy i zapamięta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here