Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w skrócie PARPA, uzależnionych od alkoholu jest ok. 900 tysięcy Polaków. W świadomości społecznej osoba nadużywająca napoje wysokoprocentowe to bezrobotny, niedbający o higienę, pijący pod sklepem bezdomny niemający perspektyw na inne życie. Tyle wyobrażenie. Jak ono ma się do rzeczywistości? Nijak. Problem ten oczywiście dotyka osoby wykluczone społecznie i często bywa też powodem tego stanu, dlatego, że uzależnianie się jest procesem.
Wielu ludzi odnoszących sukcesy zawodowe, majętnych, wydawałoby się spełnionych rodzinnie czy towarzysko zaczyna sięgać po kieliszek. Na początku wygląda to niewinnie – lampka wina do kolacji, szklaneczka czegoś mocniejszego przed snem, różnego rodzaju okazje, których pojawia się coraz więcej. Granica tolerancji niebezpiecznie się przesuwa. I koło się zamyka. Zaczynają się trudności w codziennym funkcjonowaniu ale pozory normalnego życia można zachować długo. W którym momencie następuje przekroczenie tej cienkiej linii, kiedy można stwierdzić, że to już uzależnienie od alkoholu? Jaka jest tzw. bezpieczna dawka tej substancji psychoaktywnej?
Wskazują na to takie objawy jak: silne pragnienie wypicia alkoholu (tzw. przymus alkoholowy), trudności w kontrolowaniu ilości wypijanych napojów zawierających etanol,fizjologiczne objawy abstynencyjne, coraz większa tolerancja na alkohol, zaniedbywanie innych obszarów życia z powodu zażywania czy picie alkoholu pomimo wyraźnych sygnałów organizmu o jego szkodliwości. Jeżeli trzy objawy, spośród tych sześciu występują przez około rok to warto zrobić test na uzależnienie od alkoholu.
Testy na alkoholizm
AUDIT (Alkohol Use Disorders Identification Test), to przesiewowy test opracowany przez Światową Organizację Zdrowia w celu wykrywania ryzykownego, szkodliwego bądź nałogowego picia. Wypełnienie go zajmuje około 15 minut. Jest on bardzo czuły. Jego trafność ocenia się na 90%. Kolejnym, mniej czasochłonnym testem, jest CAGE, składający się z czterech pytań. Odpowiedź twierdząca na jedno z nich może wskazywać na problem. Wskaźnik trafności tego testu wynosi od 43% do nawet 94%. Inne testy na alkoholizm to: 25-pytaniowy MAST ( Michigan Alcoholism Screening Test), SAAST ( Self-Administered Alcoholism Screening), zawiera 35 pytań, test Baltimorski (19 pytań), test Woronowicza (20 pytań) czy test RAPS4 (Rapid Alcohol Problem Screening).
Skuteczność testów na uzależnienie od alkoholu jest bardzo różna. Zależy to przede wszystkim od czułości badania. Same testy powinny jednak stanowić wstęp do pogłębionej analizy i dalszej diagnostyki.