Witamina C jest niezwykle ważna dla każdego człowieka. Jej właściwościami powinni zainteresować się w szczególności sportowcy, którzy łączą zbilansowaną dietę z przemyślaną, świadomą suplementacją. Co z tym kwasem askorbinowym? Ile witaminy C przyjmować w ciągu doby, żeby miało to pozytywny wpływ na zdrowie i formę?

Dawkowanie witaminy C

Zanim skupimy się na konkretnych właściwościach witaminy C, zastanówmy się nad tym, ile jej przyjmować w ciągu doby. Według ogólnych zaleceń, zapotrzebowanie dzienne wynosi około 70 mg dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn. Ewentualne różnice mogą wynikać z wieku, masy ciała, chorób czy na przykład palenia papierosów (wtedy znacznie łatwiej o niedobory i wynikające z nich problemy). Standardowe zapotrzebowanie da się pokryć zbilansowaną dietą.

Ale czy sportowcy powinni przyjmować większe ilości kwasu askorbinowego, decydując się na suplementację? Nie jest to zły pomysł, a w zależności od podejmowanego wysiłku zaleca się porcje od kilkuset mg do nawet 1 g kwasu askorbinowego w ciągu dobry. Skąd taka duża różnica? Po prostu zapotrzebowanie sportowców na witaminę C jest większe.

Kwas askorbinowy a uprawianie sportu

Intensywny trening zwiększa zapotrzebowanie na wartościowe związki niezbędne do regulowania wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Gdy podejmujesz się skrajnego wysiłku, w Twoim ciele zaczynają rozwijać się wolne rodniki, a witamina C jest znana jako skuteczny przeciwutleniacz, która niweluje ich stężenie.

Oprócz tego dochodzi kwestia zwiększania odporności na przeziębienia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Badania wykazały, że o ile w przypadku osób niezbyt aktywnych fizycznie witamina C nieszczególnie chroni przed przeziębieniami, o tyle sportowcy dzięki jej suplementacji mogą liczyć nawet na 50% mniejsze ryzyko zachorowania i uciążliwych objawów osłabienia.

Jeśli suplementacja, to tylko świadoma

Wracając do kwestii dawkowania: czy aby na pewno przekraczanie, i to kilkukrotne, wskazanej, dziennej wartości witaminy C jest bezpieczne? To zależy.

Faktem jest, że nadmiar witaminy C nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ani zdrowia, nie jest toksyczny. Organizm radzi sobie z nadwyżkami kwasu askorbinowego, usuwając je za pomocą nerek. W dłuższej perspektywie może to jednak doprowadzić do powstania kamieni nerkowych. Poza tym duże stężenie witaminy C w organizmie, szczególnie w przypadku osób o niskim zapotrzebowaniu (np. nieuprawiających sportu), może zakończyć się nudnościami, biegunką i innymi przykrymi objawami.

Dlatego suplementację i konkretną dawkę witaminy C warto dostosować do swojego zapotrzebowania, ewentualnych niedoborów i potrzeb wynikających z podejmowania określonego, regularnego wysiłku.  Kiedy suplementy są niezbędne, warto sięgać po sprawdzone produkty od firmy Allnutrition.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here