Każdy kochający rodzic dba o to, żeby jego pociechy prawidłowo się rozwijały i żeby im niczego nie brakowało. Jest to całkowicie zrozumiałe i powszechne zjawisko. Oprócz dóbr materialnych i zainteresowania własnym dzieckiem na płaszczyźnie emocjonalnej powinno się także dbać o prawidłową dietę, żeby uniknąć niedoboru związków odżywczych. Są one bowiem niezbędne do prawidłowego rozwoju nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Coraz bardziej rośnie świadomość społeczeństwa w tej dziedzinie, rodzice czytają specjalistyczne artykuły oraz czynnie uczestniczą na forach internetowych.

W ten sposób mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o rozwoju dzieci na poszczególnych etapach wiekowych. Jak wiadomo, o dziecko trzeba dbać na każdym z nich, ale warto wiedzieć, że w wieku szkolnym dzieci przechodzą kilka faz skokowych i to właśnie ze względu na nie, prawidłowe odżywianie jest tak bardzo istotne. Układ kostny rozwija się cały czas, a niedobór witamin z różnych grup może prowadzić do niemiłych konsekwencji.

Organizm, któremu brakuje odpowiedniej ilości danych składników odżywczych, często choruje, a tym samym ma znacznie obniżoną odporność. Ponadto witaminy są niezbędne do prawidłowego widzenia, a także, żeby zachować ogólną, sprawną kondycję fizyczną i psychiczną. W szkole, wśród rówieśników dzieci narażone są nie tylko na kontakt z różnymi wirusami, ale także na stres. Odpowiednia, zbilansowana dieta jest więc niezbędna, żeby organizm młodego człowieka prawidłowo się rozwijał. Jedną z ważniejszych witamin jest ta, nazywana witaminą słońca.

Wspomaga ona prawidłowy rozwój dzieci w każdym wieku, a przy tym jest zalecana także osobom dorosłym. Zwłaszcza gdy za oknem szaro i buro, czyli gdy nie można skorzystać z promieni słonecznych. Witamina d dla dzieci w wieku szkolnym jest szczególnie polecana. Ma wręcz niezwykłe właściwości, a przede wszystkim wspomaga rozwój układu kostnego. Jej brak może mieć poważne w skutkach konsekwencje. Wady postawy często spowodowane są właśnie jej brakiem.

dziewczynka

Nawet gdy za oknem nie ma słońca, nie należy się martwić. Jest ona bowiem zawarta w wieku produktach spożywczych, które spożywa się na co dzień. Przede wszystkim mowa tu o rybach. Zawierają one dużo składników odżywczych, które wpływają na prawidłowy rozwój mózgu, a tym samym na koncentrację, która u dzieci w tym wieku może być zaburzona. Nie każde dziecko jednak lubi ryby. W takim przypadku również nie należy się załamywać, bo witamina ta dostępna jest także w tabletkach oraz w płynie. Taka forma z całą pewnością zadowoli te osoby, które nie lubią powyższych produktów spożywczych.

Jeśli na dworze jest ciepło i słońca jest pod dostatkiem, to piętnastominutowy spacer wystarczy, żeby uzupełnić zapasy tej witaminki. Ważne jest jednak, żeby wybrać się na niego nie w godzinach późno popołudniowych, ale wtedy gdy słońce jest wysoko. Dobroczynny wpływ tego składnika można bardzo szybko zauważyć. Przy czym należy pamiętać o tym, że nie można przekraczać dziennej zalecanej dawki. Zarówno niedobór, jak i przedawkowanie jest złe. Jeśli nie ma się zatem pewności co do dawkowania to najlepiej zapytać lekarza, który z całą pewnością udzieli wyczerpujących informacji.

Dla tych dzieci, które nie lubią zarówno ryb, jak i tabletek, wymyślono pyszne syropy smakowe. W ten sposób łatwiej zachęcić dziecko do wypicia. Zdrowy tryb życia i dbałość o dietę na pewno wpłyną pozytywnie zarówno na fizyczność, jak i na psychikę. Należy codziennie dbać o aktywność dzieci i ruch na świeżym powietrzu. Zdrowy organizm to taki, który ma zapewnione wszelkie składniki odżywcze, a także odpowiednią ilość ruchu. Takie postępowanie na pewno wpłynie pozytywnie i organizm będzie się rozwijał prawidłowo.

dzieci w wieku szkolnym

Niedobór witamin skutkuje wadami postawy, zaburzeniami koncentracji i osłabieniem

Zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym trzeba zadbać o dostarczenie wszelkich składników. Witaminy z tej grupy odpowiadają także za prawidłową pracę mięśni, co także jest niezwykle istotne. W tym przypadku znajduje potwierdzenie frazes, zgodnie z którym w zdrowym ciele zdrowy duch. Z całą pewnością coś w tym jest i warto wziąć sobie to do serca.

Dzieci nie potrafią same zadbać o wszystko, co dla nich niezbędne, dlatego rola rodzica lub innego opiekuna jest tutaj niezwykle ważna. To, co je dziecko i jaki tryb życia prowadzi, zależy w dużej mierze właśnie od rodziców. Odpowiednie nawyki potrafią zdziałać prawdziwe cuda i warto od małego je wpajać, żeby później, gdy dziecko dorośnie, przekazało je kolejnym pokoleniom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here