Pudło po telewizorze, szara rolka po zużytym papierze toaletowym czy opakowanie po telefonie komórkowym nie muszą lądować w koszu na śmieci. Wystarczy odrobina wyobraźni, klej, nożyczki i trochę kolorowego papieru, aby wspólnie z dzieckiem stworzyć z opakowań fantastyczne i oryginalne zabawki z kartonu.
Gdy pierwsza radość z zakupów minie, a nowe sprzęty staną w naszym salonie lub kuchni, stajemy przed dylematem jak pozbyć się śmieci. Wielkogabarytowe kartony są trudne do złożenia i z reguły nie udaje się ich ot tak po prostu wrzucić do kosza na śmieci. Zamiast głowić się i mocować z wielgachnymi kartonami, użyjmy naszej wyobraźni. Do wspólnej zabawy zaprośmy najmłodszych, a szybko okaże się, że z pozoru niepotrzebne, tekturowe śmieci zamienią się w piękne i pomysłowe zabawki z kartonu.
Recycling nie musi być nudny
Ekologiczny trend i rozważne podejście do segregowania odpadów to juz nie tylko moda dla aktywistów, ale codzienny rytuał wpisany w większość gospodarstw domowych. Zamiast sprawdzać czy opakowanie po mleku, karton po jajkach nadają się do powtórnego użytku, wykorzystajmy je sami. Wielkie pudła po telewizorze lub pralce świetnie nadadzą się na domek dla malucha. Dzieci uwielbiają się chować, więc jeżeli zastanawialiście się nad kupnem plastikowego domku do ogrodu bądź namiotu, który zajmie pół dziecięcego pokoju, spróbujcie zrobić go sami.
W wielkim pudle wystarczy wyciąć kwadratowe drzwi i okno, tak by maluch mógł wejść do środka i gotowe. Domek można pomalować wspólnie z dzieckiem, ze starych ubrań zrobić zasłony do okien, dokleić dach. Nie dość, że wspólna praca to świetny pomysł na czas spędzony razem na kreatywnej zabawie, to jego efekty będą miały także wymiar edukacyjny. Kilkuletnie dziecko łatwiej zrozumie na czym polega recycling, jeżeli zacznie samo segregować i wykorzystywać odpadki w zabawie.
Wszystko jest zabawą
Ale nie trzeba kupować nowego telewizora, aby mieć szansę na samodzielne zrobienie zabawki z kartonu. Do kreatywnej twórczości równie dobrze nada się opakowanie po butach lub rolki po papierze toaletowym. W pudełku możemy zrobić domek dla lalek lub małych figurek. Zabawa w dom myszek, zachwyci zarówno dużych i małych, gdy zaczną tylko wspólne urządzanie kartonowej norki. W mini domku można zrobić regały z pudełek po ekologicznych jajkach.
Kartonik z mnóstwem przegródek od razu kojarzy się z regałem na książki, fragment lusterka kieszonkowego po dziadku, przyklejony do jednej ze ścian kartonowego domku, doskonale udaje łazienkowe lustro. Łóżko dla małych mieszkańców świetnie zastąpi opakowanie po telefonie komórkowym. Podłużne, solidne pudełko doskonale nadaje się na zabawki z kartonu. Kartonowy domek można łatwo zamienić na wytworny zamek.
Wystarczy kilka ząbkowanych nacięć na górnej części, wieże z doklejonych rolek po papierze toaletowym, wystarczy obkleić złotkiem po cukierkach lub kolorowym papierem i królewska posiadłość już gotowa. Zabawki z kartonu świetnie nadają się także na wyposażenie zabawkowej kuchni. Średniej wielkości tekturowe pudło przy użyciu nożyczek i flamastra, łatwo zamieni się w pralkę, kuchenkę do gotowania czy telewizor. Wystarczy w pudle wyciąć jedną ze ścian, a zabawa w program telewizyjny, lub mini teatrzyk kukiełkowy rozwinie się sama.
Kreatywne ozdoby nie tylko od święta
Jeżeli tylko mamy w naszym domu odpowiednio dużo miejsca, nie bójmy się odkładania starych opakowań, gazet i kolorowych papierów po prezentach na później. Taka postawa pokazuje najmłodszym członkom rodziny jak łatwo generować jest śmieci, ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię. Nagromadzone resztki tektur, kartonów i innych odpadków doskonale sprawdzą się przy robieniu ozdób świątecznych.
Łańcuchy choinkowe z rolek po papierze, czy anioły na czubek choinki są łatwe do zrobienia nawet przez kilkulatka, a ozdobiona w ten sposób choinka cieszy podwójnie i dumą napawa młodych rodziców. Z kartoników mogą powstawać też ramki na zdjęcia, klocki malowane plakatówkami i mnóstwo innych przedmiotów, których dzięki inwencji, nie trzeba będzie kupować.
Nie tylko trwałość
Zabawki z kartonu coraz częściej dostępne są także w sklepach z asortymentem dziecięcym. Obok pluszaków i sterowanych pilotem pojazdów znaleźć można pięknie zaaranżowane kartonowe domy dla lalek, klocki a nawet pojazdy do własnoręcznego malowania. Najczęściej zabawki te wykonane są z materiałów pozyskanych właśnie na drodze recyclingu.
Rodzice doceniają ich naturalną kolorystykę, która skłania dzieci do samodzielnego, kreatywnego ozdabiania. I choć produkty te nie cieszą się najwyższą trwałością, są w pełni bezpieczne nawet dla niemowląt, a gdy lądują w koszu na śmieci, możemy mieć pewność, ze zamiast jechać na wysypisko, zyskają drugie życie.