Każdy, kto posiada swojego pupila, stara się wychować go i sprawić by był on szczęśliwym mieszkańcem domu. Aby zwierzak czuł się bezpiecznie i radośnie musi otrzymywać wiele miłości i zrozumienia. Jednak do szczęścia potrzebne też jest odpowiednie wychowanie. To ono sprawia, że pies czuje się swobodnie i bezpiecznie.
Wie jakie ma granice, pokazuje radość i swoją inteligencję, dostaje nagrody i pochwały. Pies, który jest nauczony spokoju, zabawy w odpowiednim czasie, załatwiania potrzeb higienicznych w wyznaczonych miejscach, marzy się każdemu właścicielowi. Każdy człowiek musi mieć także na uwadze to, że szkolenie psa i nauka prawidłowych zachowań, nie szkodzi naszemu pupilowi. Wręcz przeciwnie, uspokaja to jego charakter i pozwala wyczuć, jakie zachowania dadzą radość obojgu.
Pies zaraz po urodzeniu dostaje pierwsze lekcje od swojej matki
Początkowo są one nieodłączne od swojego rodzica, jednak z czasem zaczynają odpychać się łapkami i pełzać po podłodze. Szczeniaczki uczą się gryźć i warczeć w zabawie. W pierwszych dwóch tygodniach wykształcają się zmysły psa, w szczególności węch. Maleństwa te początkowo uczą się na własnych błędach, co często kończy się upadkiem. W kolejnych tygodniach swojego życia, maluszki zaczynają podgryzać ostrymi ząbkami, a same ugryzione przez psich braci doznają uczucia, jakim jest ból. W tej fazie rozwoju i nauki znaczącą rolę odgrywa matka, która upomina walczące rodzeństwo, sygnałami głosowymi lub próbując je rozdzielić.
Jest to znak dla szczeniąt, że należy przestać gryźć. Chociaż dla psiaka najważniejszy w tym okresie jest kontakt z matka, to niemniej znaczący jest dotyk i interakcja człowieka. Młody zwierzak uczy się kontaktu z ludźmi, zapamiętując, że jest on przyjemny i bezpieczny. Hodowcy powinni je brać na ręce, głaskać, chwalić, dbać o higienę, czyścić. Do pełnego kontaktu z człowiekiem dochodzi między 7 a 12 tygodniem życia pieska. Może on wtedy zostać oddzielony od matki.
Jest to odpowiedni czas, na to aby rodzina mogła przyjąć szczeniaka pod swój dach. Jest to czas niezwykle ważny dla pupila. Nowi właściciele powinni pokazywać mu jak najwięcej dobrych uczuć oraz miłych zachowań. Nadmierne krzyczenie czy negatywne postępowanie wzbudzi u psa nadmierny strach i lęk.
Kolejne tygodnie dorastania psa charakteryzują się nabywaniem przez niego pewności. Zwierzę stara się ustalić swoje miejsce w grupie, pokazać swoją pozycję, niejednokrotnie rządząc swoimi właścicielami. Podobnie jak w rozwoju człowieka, staje się „nastolatkiem”, który niejednokrotnie się buntuje. Ten etap rozwoju jest odpowiednim, aby zacząć wpajać w szczeniaka pewne zasady zachowywania się i postępowania. W tej fazie należy także uczyć psiaka przebywania wśród innych zwierząt.
Nauka właściwych zachowań, szacunku i respektu dla domowników jest bardzo ważnym elementem. W tym wieku, psi przyjaciel zmienia zęby, a co za tym idzie, gryzie wszystko co ma pod ręką. Jest to naturalne zachowanie zwierzaka, dlatego aby uniknąć poniszczonych mebli i ran na ciele, należy zadbać o odpowiednie i atrakcyjne zabawki, którymi będzie mógł się zająć pupil.
Starając się wychować i nauczyć prawidłowego funkcjonowania w rodzinie naszego pieszczocha, można wykorzystać wiele metod i sposobów przyswajania wiedzy. Bardzo pomocne okażą się różnego rodzaju zabawki interaktywne dla psa, które w ciekawy sposób oddziałują na wyobraźnię naszego podopiecznego.
Są one bardzo dobrym środkiem wykorzystywanym w szkoleniach, ale także w późniejszym etapie życia psa. Zabawki takie kształcą wyobraźnię, ćwiczą umysł, uczą cierpliwości i zaangażowania. Łączą one zabawę z rozwojem intelektualnym zwierzaka. Obecnie na rynku istnieją akcesoria o różnym poziomie trudności oraz poziomie zaangażowania. Odpowiednio dobrany kształt, kolor czy rozmiar mają wzbudzić u psa właściwe reakcje i odczucia.
Są to pewnego rodzaju „łamigłówki”, które zajmą pupila na długi czas. Skonstruowane są w ten sposób, że wymagają od psa pewnej aktywności, bardziej rozwiniętej niż samo gryzienie czy toczenie. Najczęściej polegają one na przesuwaniu pewnych elementów, otwieraniu drzwiczek i klapek czy przyciskaniu odpowiednich guzików nosem lub łapką. Nagrodą za dobrze wykonaną pracę jest zazwyczaj ukryty w zabawce smakołyk.
Zabawki interaktywne nie tylko pobudzają inteligencję zwierzaka
Niektóre z nich pozwalają zadbać o kondycję ruchową psa. Dają możliwość zabawy szczeniaka w samotności lub razem z jego opiekunem.
Tego typu nauka przez zabawę i odpowiednie stymulowanie rozwoju inteligencji zwierzaka, pozwoli w łagodny sposób wychować naszego pupila, a co za tym idzie, dać szczęście zwierzakowi i jego właścicielowi.