Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla naszego organizmu. Często jednak słyszymy o nim tylko w kilku sytuacjach i zazwyczaj kiedy jego niedobór stanowi już poważny problem dla naszego zdrowia a w niektórych przypadkach również życia.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/mozna-poprawic-wchlanianie-zelaza/

Jedną z pierwszych sytuacji kiedy lekarze komunikują nam niedobór żelaza jest anemia. Schorzenie występujące dość powszechnie u młodszych dzieci. Kiedyś kojarzono ją głownie z chorobą ubogich rodzin, będących w trudniej sytuacji społecznej. Niedożywienie, brak w diecie wartościowych składników odżywczych, takich jak warzywa owoce, nabiał, czerwone mięso, warzywa strączkowe – czyli tak naprawdę produkty spożywcze bogate w żelazo. Niedobór tego składnika prowadził do poważnych dla zdrowia  konsekwencji.

Obecnie częstą przyczyną niedoboru żelaza nie jest jak kiedyś zła dieta. Problemem jest słabe wchłanianie tego pierwiastka przez nasz organizm. Sytuacja ta może być wynikiem uszkodzenia kosmków jelitowych lub też uszkodzenia śluzówki żołądka, zaburzenia w działaniu przewodu pokarmowego lub zaniżona liczba tzw. Dobrych bakterii jelitowych.

Co zrobić, aby poprawić wchłanialność żelaza w naszym organizmie

Najprostszą metodą na uzupełnienie żelaza jest zmiana diety. Jeżeli problem dotyczył tylko niedoborów wynikających z mało zbilansowanej diety, będziemy mogli łatwo sobie z tym poradzić. Najlepiej zacząć od większej ilości warzyw i owoców, czerwonego mięsa i wszelkiego rodzaju kiszonek z kapustą kiszoną na czele.  Fermentacja wyżej wymienionych składników przyczynia się do obniżenia ph, co wpływa pozytywnie na zwiększoną przyswajalność żelaza.

Warto również skorzystać z szerokiej oferty suplementów diety, które możemy nabyć praktycznie każdej aptece bez recepty. Należy jednak pamiętać, że nadmiar żelaza w naszym organizmie może być równie groźny jak jego niedobór.

Badanie poziomu żelaza

Aby upewnić się, co do zawartości żelaza w organizmie, należy wykonać badanie morfologiczne. Krew podobnie jak dla każdego innego bania oddajemy na czczo z podaniem informacji, że chcemy oznaczyć zawartość żelaza w organizmie.

Przeczytaj też: http://www.lajfczat.pl/trudnosci-w-zasypianiu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here