Choć bulimia to często występujące zaburzenia odżywiania, są niezwykle trudne do zauważenia. Wiele osób w rodzinie często nie ma pojęcia, że obok jest ktoś, kto potrzebuje pomocy. Bulimia wymaga specjalistycznego podejścia i terapii, która pomoże uporać się z pojawiającymi się problemami.
Skąd bierze się bulimia?
Pierwszym czynnikiem prowadzącym do bulimii jest niska samoocena i niezadowolenie z własnego ciała. Niestety takie zjawiska występują oraz częściej, zwłaszcza wśród młodych dziewczyn, które nie są świadome, że kanony piękna promowane przez media niewiele wspólnego mają z rzeczywistością. Porównywanie się do zdjęć modelek sprawia, że u młodych kobiet pojawia się myśl o własnych wadach i niedoskonałościach sylwetki prowadzące do stosowania różnych diet. Jednak bulimia to problem nie tylko kobiet. Zdrowe podejście do zmiany nawyków przynosi korzyści, jednak wiele osób pragnie osiągnąć efekty jak najszybciej, dlatego stosuje głodówki i diety restrykcyjne. Po długim czasie organizm zaczyna domagać się pożywienia, aż następuje moment, w którym głód jest tak silny, że kontrola zostaje utracona i dochodzi do objadania się. Takie napady wywołują wyrzuty sumienia, a to prowadzi do wywoływania wymiotów.
Jak poradzić sobie z bulimią?
Leczenie bulimii jest długotrwałe i wymaga fachowej pomocy. Centrum Dobrej Terapii to jedno z tych miejsc, które otoczą osobę z zaburzeniami odżywiania opieką i wsparciem podczas wychodzenia z choroby. Wyniszczony organizm należy stopniowo przyzwyczajać do nowej, zdrowszej formy odżywiania. Taka osoba zaczyna od spożywania kilku niewielkich posiłków każdego dnia, a po każdym z nich jest obserwowana w celu uniknięcia niekontrolowanego prowokowania wymiotów. Zdarza się, że w przypadku bardzo dużego problemu konieczne jest leczenie lekami przeciwdepresyjnymi. Bulimia jak każde zaburzenie zostawia ślad nie tylko w organizmie, ale również w psychice. Niezwykle ważne jest kontrolowanie osoby, która dopiero zaczęła leczenie, aby uniknąć powrotu do choroby.