Szkolenia PPOŻ powinien zapewnić każdy pracodawca w celu bezpieczeństwa i odpowiedniej organizacji zabezpieczającej życie i mienie pracowników. Obecnie prawo reguluje wybranie osoby odpowiadającej za innych pracowników, która po szkoleniu będzie odpowiedzialna za podjęcie działań w przypadku sytuacji zagrażającej życiu.

Czego uczą szkolenia?

Podczas wykładów, a często również ćwiczeń praktycznych pracownik uczony jest sprawnego gaszenia pożaru i ewakuacji pozostałych zatrudnionych osób. W sposób jasny i dokładny przedstawiane są wszystkie niezbędne procedury przeciwpożarowe oraz nauka obsługi sprzętu gaśniczego. Zazwyczaj szkolenia podzielone są na dwie części – pierwsza obejmuje teorię, podczas której pracownik zaznajamia się z procedurami bezpieczeństwa, wymogami i warunkami ewakuacji, a także specyfiką zagrożenia pożarowego. Podczas drugiej pracownik uczy się gasić pożar przy pomocy sprzętów do tego przystosowanych.

Jak wybrać odpowiednią firmę szkoleniową?

Należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem i kompetencjami firmy. Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorstwa jest wykorzystanie szkoleniowca z zakresu BHP do przeprowadzenia szybkiego kursu PPOŻ. Takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji w przypadku zagrożenia. Warto zatem wybierać sprawdzone firmy, takie jak Seka, które zapewniają szkolenie PPOŻ prowadzone przez profesjonalistów odpowiednio wykształconych w tym zakresie.

PPOŻ dla każdego pracownika

Kwestia bezpieczeństwa to sprawa pierwszorzędna, dlatego w szkoleniu PPOŻ powinni brać udział wszyscy pracownicy. W przypadku niebezpieczeństwa odpowiedzialność nie spadnie tylko na głównego pracownika, ponieważ wszystkie zatrudnione osoby będą wiedziały, jak się zachować, by nie tylko uniknąć zagrożenia zdrowia lub życia, ale również podjąć działania mające na celu ugaszenie pożaru i zabezpieczenie mienia przedsiębiorstwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here