Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na tryb noszenia. Najbardziej popularne z nich to soczewki dzienne, np.: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, które nosi się na oczach w ciągu dnia, zwykle do kilkunastu godzin dziennie. Istnieją również rodzaje soczewek, które zakłada się tylko na noc w celu korygowania krótkowzroczności.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe korygują, takie wady wzroku jak: astygmatyzm (soczewki toryczne), prezbiopię (soczewki progresywne) czy krótko- i dalekowzroczność (soczewki sferyczne). Wykonane są z delikatnych i dopasowujących się do kształtu gałki ocznej materiałów, które zapewniają oczom dużą przepuszczalność tlenu, a także odpowiedni poziom nawilżenia. Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na tryb noszenia, czyli na soczewki dzienne oraz nocne.

Dzienne soczewki kontaktowe

Dzienne szkła kontaktowe to najbardziej popularny model soczewek, które nosi się na oczach maksymalnie przez kilkanaście godzin w ciągu doby, zwykle ok. 14 h. W zależności od tego, czy zostały przeznaczone do użytku jednorazowego czy wielokrotnego, wymagają nieco innej pielęgnacji. Soczewki miesięczne, czyli jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni, każdego dnia przed snem należy wyjąć z oczu i dokładnie oczyścić specjalnym płynem wielofunkcyjnym, a następnie na czas snu, przechowywać w sterylnym pudełku. Szkła kontaktowe jednodniowe (jednorazowe) nie wymagają czyszczenia, ale muszą być wymieniane na nowe codziennie.

Soczewki na noc, czyli na czym polega metoda ortokorekcji

Wśród soczewek kontaktowych istnieją również modele, które przeznaczone są do noszenia tylko i wyłącznie na czas snu. Są nimi soczewki ortokorekcyjne. Stosuje się je do leczenia małej i średniej krótkowzroczności (do 5 dioptrii). Metoda ortokorekcji doskonale sprawdza się u dzieci i młodzieży, dlatego w tej grupie wiekowej, jest najczęściej stosowana. Na czas snu pacjent zakłada specjalne soczewki, które oddziałują na kształt rogówki powodując, że po przebudzeniu wzrok wyostrza się. Efekt spłaszczenia utrzymuje się do kilkunastu godzin, dzięki czemu w ciągu dnia dziecko nie musi korzystać z dodatkowych metod korekcji wady wzroku, jak: okulary czy klasyczne soczewki kontaktowe dzienne. Zmiany kształtu rogówki, jakie zachodzą dzięki ortokorekcji są odwracalne, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania soczewek na noc oczy powracają do poprzedniego stanu i ponownie pojawiają się problemy z ostrością widzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here