O zawodzie, jakim jest opiekun osób starszych słyszy się dość często. Jednak z czym wiąże się wykonywanie takiego zawodu? Na czym polega praca opiekuna? I jakie kryterium należy spełnić, aby zostać opiekunem?

Zawód opiekun!

Tytuł zawodowy opiekuna osoby starszej można uzyskać kończąc odpowiedni profil w szkole policealnej. Możliwe jest także ukończenie studiów podyplomowych, bądź studiów magisterskich czy licencjackich, w których opieka nad seniorami jest jednym z elementów uzyskanych kwalifikacji zawodowych. Obowiązki zawodowe opiekuna są bardzo szerokie i zazwyczaj nie ograniczają się wyłącznie do opieki doraźnej, lecz obejmują pomoc długoterminową. Co ważne, pomoc ta musi być dokładnie zaplanowana i konsekwentnie prowadzona. Plan powinien uwzględniać indywidualną sytuację danej osoby.

Oferty pracy

Ofert pracy dla opiekunów osób starszych jest wiele. Szczególnie ofert, dotyczących pracy poza granicami kraju. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to najczęściej pojawiające się oferty pracy zagranicznej. Jednak wiele osób, które dopiero co ukończyły policealną szkołę zastanawia się czy mają szansę aplikować w tego typu ofertach, obawiając się często, że brak potwierdzonego doświadczenia zawodowego może skutecznie dyskwalifikować ich jako wiarygodnych kandydatów, a tym samym stawiać w gorszej pozycji niż osoby z wieloletnim doświadczeniem.

Jak jest naprawdę?

Prawda jest taka, że zawsze warto próbować. W końcu- każdy kiedyś zaczynał. A osoby, które dopiero co ukończyły szkołę mają odpowiednie przeszkolenie teoretyczne, ale też praktyczne, które zdobyły podczas obowiązkowych praktyk. Osoby rozpoczynające swoją zawodową drogę jako opiekun mają zatem świadomość tego, na czym polega praca również w ujęciu praktycznym. Dodatkowym atutem jaki może ze sobą nieść zatrudnianie osób młodych, bez dużego doświadczenia, jest ich świeże spojrzenie na wiele zagadnień. Ponadto ryzyko, że wystąpi u nich syndrom wypalenia zawodowego jest dość nikły. Ci, którzy stwierdzają, że praca opiekuna nie jest dla nich, zazwyczaj rezygnują z rozpoczętej szkoły lub kończą ją, a następnie szukają pracy w innej dziedzinie.

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Niemczech na https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here