Żeby zapobiec jakiemukolwiek uszkodzeniu silnika, powietrze, które do niego trafia, wcześniej musi zostać oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń. Tymczasem powietrze, które trafia do kabiny pasażerskiej, jest oczyszczane zarówno z cząstek stałych, jak również innych niebezpiecznych substancji występujących w formie gazowej. W obu tych przypadkach naprawdę bardzo ważne są filtry powietrza, które mają wpływ nie tylko na filtrację, ale również na inne elementy, takie jak na przykład obudowa filtra czy też jego umiejscowienie. Co zatem musimy wiedzieć na temat filtrów powietrza?

Co dają filtry powietrza?

Podstawowym zadaniem, jakie mają samochodowe filtry powietrza, jest zabezpieczenie silnika przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które mogą się do niego dostać. Podczas pracy silnik zasysa odpowiednią ilość powietrza, z którą dostają się do niego cząsteczki pyłu czy też kurzu. Mogą one negatywnie wpływać na działanie silnika, dlatego też w każdym samochodzie obowiązkowo muszą znajdować się filtry powietrza. Filtry takie chronią wnętrze jednostki napędowej samochodu przed niebezpiecznym wpływem zabrudzeń, które mogą źle wpływać na całą jego pracę. Koniecznie musimy pamiętać o tym, że silnik to bardzo złożony i jednocześnie delikatny układ. Nawet najmniejsza ilość zanieczyszczeń może mieć naprawę destrukcyjny wpływ na jego działanie.

Filtr powietrza jako ważny element prawidłowego działania silnika

Silnik w każdym samochodzie jest bardzo ważnym elementem, dlatego też musimy go chronić. Umożliwią to odpowiednie filtry, które są odpowiedzialne za długą oraz efektowną jazdę samochodu. Filtry powietrza wyłapują zarówno piasek, jak i również inne zanieczyszczenia, których średnica wynosi 0,2-20 mg/m3. Oczyszczanie jest naprawdę bardzo ważne, ponieważ na poziomie 40-60 cm od podłoża, gdzie dochodzi do zasysania powietrza, występuje największe zapylenie. Dla każdego samochodu najbardziej niebezpieczne są pyłki przemysłowe.

Czy filtr powietrza ma wpływ na moc silnika?

Trzeba jasno powiedzieć, że filtry powietrza mają znaczący wpływ na moc całego silnika. Jeżeli zostaną one bardzo mocno zabrudzone, to wówczas przepuszczają mniej powietrza, co oznacza, że do komory spalania będzie dostarczana mniejsza ilość paliwa, a co za tym idzie, mniejsza będzie również moc silnika. W takim wypadku nasz silnik nie będzie w stanie szybko osiągnąć swojego optymalnego przyspieszenia, ponieważ uzyskanie maksymalnego momentu obrotowego będzie zajmowało jednostce napędowej zdecydowanie więcej czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here