Tlenoterapia jest metodą leczenia, która polega na zwiększeniu ilości tlenu obecnego we wdychanym powietrzu. Jest to forma leczenia, która znajduje zastosowanie w schorzeniach cechujących się jutro tlenienie tkanek. Tlenoterapia może być stosowana zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Czym dokładnie jest? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania tlenoterapii? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/tlenoterapia-kiedy-jest-potrzebna/ 

Tlenoterapia – czym dokładnie jest? 

Tlenoterapia jest badaniem, które tak jak wcześniej wspomnieliśmy polega na zwiększeniu ilości tlenu obecnego we wydychanym powietrzu. Tlen jest bowiem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oraz życia organizmu. Już po kilku minutach braku dostępu tlenu do mózgu, przestają funkcjonować prawidłowo i pojawiają się poważne objawy niedotlenienia. Sytuacji dłuższego braku tlenu może dojść do śmierci. Tlenoterapia ma na celu dostarczenie tlenu w sytuacjach niedotlenienia. Taki stan może mieć charakter ostry i wtedy celem tym drapie jest podtrzymanie funkcji życiowych pacjenta. Może również występować w postaci przewlekłego niedotlenienia. 

Jakie są wskazania do stosowania terapii tlenowej? 

Tlen wskazany jest najczęściej z powodu niedotlenienia tkanek. Może być on podawany w wysokich lub niskich stężeniach, dosłownie wszystkich warunkach związanych z niedotlenieniem. Niedotlenienie bardzo często występuje przy chorobach takich jak zakażenie dolnych dróg oddechowych, niedrożność górnych dróg oddechowych, typowe stany niedotlenienia noworodków, taki jak urodzeniowa czy zespół niewydolności oddechowej, niewydolność serca, zatrzymanie akcji serca, posocznica, ciężka astma, zatrucie tlenkiem węgla, urazy, nagłe wypadki położnicze czy okołooperacyjne. 

Innymi wskazaniami do stosowania tlenoterapii są: 

  • otyłość
  • mukowiscydoza
  • oparzenia termiczne
  • niedotlenienie pooperacyjne, zwłaszcza w operacjach brzucha czy klatki piersiowej
  • niedokrwistość
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • nadciśnienie płucne
  • zwiększona praca mięśnia sercowego
  • bezdech senny 

Przeciwwskazania i skutki uboczne tlenoterapii 

Oddychanie 100% tlenem nie jest wbrew pozorom korzystne dla organizmu. Prowadzi bowiem do uszkodzenia płuc, ich obrzęku oraz pojawienie się kwasicy czy drgawek. Dlatego należy stosować stężenie tlenu nie przekraczające 40 – 50%. Tlenoterapia nie jest też zalecane kobietom w ciąży, chorym na padaczkę, zaćmę, przebyte operacje klatki piersiowej czy rozsiane nowotwory. Przeciwwskazaniami do stosowania tlenoterapii może być też rozdyma płuc, poważne urazy płucne lub posiadanie rozrusznika serca. 

Zobacz też: http://www.gminess.pl/eeg-czym-jest-i-jakie-sa-wskazania-do-jego-wykonania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here