Korzystanie z usług instytucji pozabankowych staje się coraz popularniejsze. Dzieje się tak nie tylko ze względu na korzyści płynące z niskiego oprocentowania, ale również na bezpieczeństwo, które w ostatnich latach staje się priorytetem dla porządnych firm udzielających pożyczek.
Jasne warunki to podstawa
Coraz więcej instytucji pozabankowych stara się przedstawić swoją ofertę klientowi w sposób zrozumiały i jasny. Niegdyś istniało bardzo duże ryzyko, ponieważ wiele firm tego typu wykorzystywało luki w prawie na własną korzyść. Obecnie parabanki są regulowane prawnie, dlatego większość z nich działa w sposób legalny i jasny. Bezpieczną pożyczkę można uzyskać między innymi na kokos.pl. Jednak zdarzają się takie instytucje, które wciąż próbują zyskać jak najwięcej, bez troski o korzyść klienta.
Umowa wszystko Ci powie
Najczęstszym błędem jest wzięcie pożyczki bez dokładnego zapoznania się z regulaminem bądź umową. Dzieje się tak zarówno w przypadku banków, jak i instytucji pozabankowych, kiedy pożyczki brane są nie tylko online, ale również stacjonarnie. Mało kto dokładnie czyta umowy, a to wiąże się później z różnymi konsekwencjami, najczęściej finansowymi. Dlatego warto poświęcić czas, nawet jeśli taki dokument ma kilka stron. Przeczytanie każdego punktu uchroni przez ryzykiem oszustwa ze strony parabanku. Jeśli coś w piśmie jest niejasne, warto zapytać konsultanta lub udać się do własnego doradcy finansowego, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Opinie innych
W przypadku ocen innych klientów należy być ostrożnym. Co prawda wiele z nich jest prawdziwa i pomaga albo się zdecydować na wzięcie pożyczki albo ostrzega przed niebezpieczeństwem i ryzykiem. Jednak całkiem sporo opinii w internecie wydanych zostaje pod wpływem emocji. Często zdarza się tak, że negatywne zdanie wypowie osoba, która miała nieprzyjemną sytuację z parabankiem, ale w wyniku niepłacenia zobowiązań, o czym już nie wspomni. Warto zatem podchodzić z dystansem do tego typu ocen.