Jak dobrać wino do potrawy?

0
1085

O tym, jak bardzo wino może podnieść walory smakowe spożywanego posiłku przekonuje się coraz więcej Polaków. Na naszych stołach coraz częściej serwujemy potrawy w towarzystwie tego wybornego trunku. Dopasowanie rodzaju wina do podanego dania nie jest trudne, jednak niewłaściwa kompozycja może zdominować całą ucztę.

Niepodważalna zasada komponowania win z posiłkami

Zarówno doświadczeni degustatorzy, jak miłośnicy smaku wina doskonale wiedzą, że istotne dla podkreślenia walorów posiłku, a nie jego zdominowania jest dopasowanie intensywności smaku trunku do potrawy. Dlatego do dań delikatnych i lekkich podaje się równie lekkie w smaku wino, natomiast potrawy ciężkie wymagają równie wyrazistego podkreślenia. Zasada ta stosowana jest jednak jako kontrast, a więc zestawienie przeciwległych smaków. To jednak sztuka wymagająca doświadczenia.

Potrawy i pasujące do nich wina

Odpowiednio wybrane wino może w ciekawy sposób podkreślić walory smakowe potrawy. Według panujących konwenansów do dań z makaronów pasują wina lekkie i wytrawne. Jeśli jednak potrawa składa się z makaronu, ale również mięsa i pomidorów bardziej odpowiednie będzie wino czerwone. Przystawki wybornie skomponują się z lekkim białym winem, które będzie wcześniej schłodzone. Czerwone wina francuskie na wineavenue24.pl będą podkreśleniem dań z drobiu i kurczaka, natomiast do delikatnej cielęciny idealnie pasować będą musujące wina różowe, a także młode wina czerwone. W przypadku serów podzielić je należy według smaków i na ich podstawie wybrać rodzaj wina – gatunki pikantne podkreślone będą przez czerwone wina wytrawne, natomiast sery łagodne smakować będą wybornie z winem białym.

Jak serwować wino?

Należy pamiętać, że wino kilkuletnie powinno zostać otwarte nawet na kilka godzin przed serwowaniem. W przypadku win młodych nie ma to znaczenia. Istotna jest jednak temperatura podawania – wina białe powinny być nieco schłodzone, temperatura idealna to około 10 st. Celsjusza, natomiast wina czerwona smakują najlepiej, kiedy ich temperatura wynosi między 17 a 20 st. Celsjusza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here