Zjawisko obsługi prawnej firm pojawia się coraz częściej. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się, aby z niego skorzystać. Jest to rozwiązanie wygodne i ułatwiające skupienie się na własnej działalności. Z jakiego powodu rośnie popularność tej usługi? Na czym właściwie ona polega?

Outsourcing

Obsługa prawna firm to usługa outsourcingowa. Oznacza to, że do jej wykonania zatrudnia się osoby z zewnętrznej firmy. Przedsiębiorstwo nie rekrutuje własnego prawnika lub radcę prawnego. Nie tworzy nowego działu złożonego z różnej maści specjalistów. Po prostu zatrudnia inną firmę do realizacji zadań związanych z obsługą prawną firm.

Jest to rozwiązanie korzystne finansowo, ponieważ korzystanie z usług innej firmy nie wymaga od przedsiębiorcy ponoszenia kosztów związanych z zatrudnieniem własnych pracowników. Mowa tu o wypłatach, składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne. Nie trzeba też organizować dodatkowej przestrzeni do pracy oraz sprzętu.

Nie tylko do zadań specjalnych

Obsługa prawna firm obejmuje szereg usług. Czasami jest to reprezentowanie przedsiębiorstwa na salach sądowych w czasie procesów, prowadzenie procesów windykacyjnych, czy udział w procesach administracyjnych.

Można też wykorzystać ją w codziennych sprawach, takich jak pisanie kontaktów menadżerskich, umów o pracę, obsługa posiedzeń zarządu, czy tworzenie opinii prawnych. Osoby zajmujące się obsługą prawną firm prowadzą też szeroko pojęte doradztwo oraz opiniowanie wielu spraw związanych z działalnością obsługiwanego przedsiębiorstwa.

Obsługa ta jest niezbędna zwłaszcza, gdy dochodzi do zakładania, rejestrowania, przekształcania i rozwiązywania spółek. To szczególna sytuacja, która wymaga szczególnej opieki.

Różne sposoby finansowania

Obsługę prawną firm można opłacać na kilka sposobów. Najwygodniejszym z nich jest wynagrodzenie ryczałtowe. To jednorazowa opłata wnoszona wraz z postępem prac. Przykładowo można ustalić stawkę za przygotowanie danej liczby umów dla klientów.

Drugą opcją jest wynagrodzenie godzinowe. Decydując się na nie, płacimy za fizycznie przepracowane przez prawnika godziny. Dokładnie za tyle czasu ile poświęcił na obsługę prawną firmy.

Można również połączyć wnoszenie stałej opłaty z uzależnieniem od efektów. Im lepszy efekt – tym wyższa opłata. Jest to dobre rozwiązanie, które motywuje prawników do zdwojenia wysiłków.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here