Po co nam filtry do paliwa?

0
595

Po co nam filtry paliwa? Przecież producenci zapewniają nas, że ich paliwa są najwyższej jakości. Owszem, są coraz lepsze. Nie są one jednak krystalicznie czyste. To jest po prostu niewykonalne. I dlatego właśnie tak ważne jest, aby chronić silnik, stosując odpowiednie filtry. Zarówno małe, jak i duże cząsteczki zanieczyszczeń obecne są w każdym rodzaju paliwa. I to bez względu na to, od jakiego dostawcy ono pochodzi, czy gdzie jest kupowane. Zanieczyszczenia nieustannie występują choćby w powietrzu i to z niego przedostają się do paliwa. I tak, jak ludzka śluzówka nosa odpowiada za filtrację powietrza dostającego się do płuc, tak za filtrację paliwa płynącego do silnika odpowiadają właśnie filtry.

Filtr, czy separator paliwa to urządzenie, którego zadaniem jest usuwanie pyłków i drobinek zanieczyszczeń osadzających się na ściankach silnika. Nie chroni on jednak go przed szkodliwym działaniem wody. Od tego jest separator wody z paliwa. A ta zawsze w paliwie się znajduje. Po części pojawia się w nim w wyniku właściwości absorpcyjnych jego biokomponentów. Do tego dochodzi jeszcze wilgoć, która podobnie, jak zanieczyszczenia, jest wszechobecna. Jej usunięcie wymaga natomiast zastosowania odpowiedniego separatora. Skroplona woda gromadzona jest wtedy w specjalnym zbiorniczku, który należy regularnie usuwać.

Stosowanie filtrów paliwa i separatorów wody może być rozdzielne. Osobno wtedy kupuje się oba urządzenia i osobno się je montuje. Alternatywnym rozwiązaniem staje się natomiast filtr paliwa z separatorem wody. Łączy on wówczas obie funkcje i wymiana jednego zawsze wiąże się z wymianą drugiego. Na pytanie jednak, które rozwiązanie jest lepsze – nie ma jednej odpowiedzi. To wszystko zależy od kilku czynników, między innymi od rodzaju pojazdu oraz intensywności jego użytkowania.

Wybór filtra czy separatora warto pozostawić fachowcowi. No chyba, że samemu jest się znawcą tematu. Wtedy rzeczywiście wyboru można dokonać samemu. Ważne jednak, aby był to wybór naprawdę przemyślany, bo w grę chodzi bezpieczeństwo silnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here